Aktualizacja strony została wstrzymana

Kto ma sprawdzać zaszczepionych na imprezach? Minister zdrowia tłumaczy

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, w jaki sposób osoby zaszczepione będą weryfikowane podczas zgromadzeń i imprez masowych. Przede wszystkim, takie osoby będą musiały udowodnić fakt zaszczepienia.

Okazuje się, że obowiązek weryfikacji osób zaszczepionych spada na organizatora imprezy. – Z drugiej strony osoba, która przychodzi i twierdzi, że ma taki przywilej, takie prawo, by nie być liczonym do limitów obowiązujących, musi to udowodnić i wykazać – odparł minister podczas konferencji prasowej.

Oczywiście to zawsze jest odpowiedzialnością osoby, która deklaruje, że jest zaszczepiona. To po jej stronie jest możliwość czy konieczność udowodnienia, że jest zaszczepiona albo ma po prostu certyfikat (unijny certyfikat Covid-19 UCC) – stwierdził Niedzielski.

Obecnie takim dowodem jest wydruk pobrany z Internetowego Konta Pacjenta, natomiast po 10 czerwca będzie dostępna aplikacja mobilna, która pozwala na potwierdzenie posiadania certyfikatu szczepionkowego.[…]

Źródło: rmf24.pl
PR

Całość: PoloniaChristiana – pch24.pl (2 czerwca 2021)

 


 

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Blokowy Scheissmann
Kto ma sprawdzać zaszczepionych? Nikt. Powinni sami bez wezwania podwinąć rękaw i pokazać numer. Nie wiem o co tyle krzyku…

Prawniczka
Przecież dane o stanie zdrowia są chronione! Nie ma obowiązku okazywania dokumentacji medycznej nikomu osobiście upoważnionemu! Po prostu niezgodne z prawem.

Dociekliwy
To jest złamanie art. 32 Konstytucji RP ( zakaz dyskryminacji) , a także art. 47 ( ochrona życia prywatnego), art. 51 ( zakaz ujawniania informacji o osobie, także zdrowotnych ). Obywatel nie ma żadnego obowiązku czegokolwiek udowadniać, nikt nie może żądać od obywatela aby przekazywał informacje o sobie. Nikt ! żaden urzędnik, żaden minister nie mówiąc o organizatorze nie może niczego sprawdzać poza biletem.

Osioł polski
Tłumaczę z niedzielskiego na nasze: Kro chce normalnie żyć, ten musi sam udowodnić, że nie jest wielbłądem.

Nick
Minister zdrowia: Adam Niedzielski – nie przewidujemy wprowadzenia obowiązkowych paszportów covidowych

 


 

Skip to content