Aktualizacja strony została wstrzymana

Ukraina: marsz SS Galizien w Kijowie poprowadził Człowiek Roku „Gazety Polskiej”

Ukraińska organizacja, na czele której stoi Wołodymyr Prawosudow ps. „Szturm”, przywiozła na niedawny marsz ku czci dywizji Waffen-SS Galizien w Kijowie co najmniej 50 osób, a on sam szedł na czele tego pochodu. W 2015 roku Prawosudow odebrał nagrodę Człowieka Roku 2014 „Gazety Polskiej” jako jeden z przedstawicieli „Ludzi Majdanu”, a rok później założył organizację zajmującą się szerzeniem kultu SS Galizien na Ukrainie i zaczął pojawiać się na wydarzeniach związanych z dywizją przebrany w mundur oficera SS.

Przypomnijmy, że do tzw. „marszu wyszywanek” w Kijowie na cześć złożonej z Ukraińców kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien doszło 28 kwietnia br. Ulicami ukraińskiej stolicy przeszło wówczas około 250 neonazistów i skrajnych ukraińskich nacjonalistów. Wydarzenie to potępiło MSZ Izraela, skrytykowały je m.in. władze Niemiec, USA a także ukraińskie MSZ. Organizatorem marszu był Andrij Medwedko, podejrzany o zamordowanie antymajdanowego pisarza i publicysty Ołesia Buzyny, ale okazuje się, że spory udział w tym zgromadzeniu miała społeczna organizacja Rezerwa Galickiego Bractwa Byłych Żołnierzy 1. UD [Ukraińskiej Dywizji – red.] „Hałyczyna”, na czele której stoi Wołodymyr Prawosudow ps. „Szturm”. Sprawę opisało w niedzielę na swojej stronie facebookowej wrocławskie Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

O Prawosudowie było w Polsce głośno na przełomie lat 2014 i 2015, w czasie gdy „Szturm” walczył w Donbasie w szeregach ukraińskiego batalionu ochotniczego Ajdar. W grudniu 2014 batalion odwiedzili na linii frontu posłowie PiS – Małgorzata Gosiewska i Piotr Pyzik. Wizyta wzbudziła kontrowersje m.in. w związku z zarzutami Amnesty International wobec batalionu o dokonywanie zbrodni wojennych. To właśnie z tej wizyty pochodzą zdjęcia posłanki Gosiewskiej (obecnie wicemarszałek Sejmu) ściskającej się z ukraińskimi żołnierzami, m.in. z Prawosudowem. W lutym 2015 roku „Szturm” był jednym z czworga „Ludzi Majdanu”, którym „Gazeta Polska” przyznała tytuł Człowieka Roku 2014. Obszerny wywiad z nim przeprowadziło wówczas Polskie Radio. […]

Wspieraj Kresy.pl

Całość: Kresy.pl (17 maja 2021)

Skip to content