Karmienie piersią znacząco obniża ryzyko raka piersi

Aktualizacja: 2009-08-12 4:29 am

Choć karmienie piersią promowane jest głównie przez wzgląd na dobro dziecka, najnowsze badania dowodzą, że ma ono także niezastąpiony wpływ na zdrowie matek. Obniża zachorowalność na raka piersi o 59 proc.

– To imponujące obniżenie ryzyka – mówi dziennikowi „New York Times” dr Alison M. Stuebe, profesor Uniwersytetu Karoliny Północjnej i autorka raportu. Zaznacza, że to pierwsze badania wpływu karmienia na zdrowie matek, których wyniki są ilościowo reprezentatywne.

– Inne badania nie brały tego pod uwagę, lub nie obejmowały wystarczającej ilości kobiet posiadających rodzinę, by wykazać statystycznie znaczącą różnicę – podkreśla lekarz.

Raport opublikowany przez magazyn naukowy „Archives of Internal Medicine” dowodzi także, że u kobiet karmiących piersią występuje mniejsze ryzyko osteoporozy, wysokiego ciśnienia oraz chorób serca, nawet dekady po odstawieniu potomstwa od piersi.

Badania przeprowadzono na ponad 60 tys. kobiet, które wzięły udział w specjalnym programie w latach 1997 – 2005. Każda z nich urodziła dziecko i udzielała szczegółowych informacji odnośnie jego pielęgnacji oraz swojego stanu zdrowia. Ok. 87 proc. z nich przynajmniej przez jakiś czas karmiło piersią. Do czerwca 2005 roku u 608 kobiet zdiagnozowano raka piersi. Wśród tych, u których w rodzinie ktoś cierpiał na nowotwór, kobiety karmiące piersią stanowiły zaledwie 41 proc.

AJ/Nytimes.com

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12493 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]