Karmienie piersią znacząco obniża ryzyko raka piersi

Choć karmienie piersią promowane jest głównie przez wzgląd na dobro dziecka, najnowsze badania dowodzą, że ma ono także niezastąpiony wpływ na zdrowie matek. Obniża zachorowalność na raka piersi o 59 proc.

– To imponujące obniżenie ryzyka – mówi dziennikowi „New York Times” dr Alison M. Stuebe, profesor Uniwersytetu Karoliny Północjnej i autorka raportu. Zaznacza, że to pierwsze badania wpływu karmienia na zdrowie matek, których wyniki są ilościowo reprezentatywne.

– Inne badania nie brały tego pod uwagę, lub nie obejmowały wystarczającej ilości kobiet posiadających rodzinę, by wykazać statystycznie znaczącą różnicę – podkreśla lekarz.

Raport opublikowany przez magazyn naukowy „Archives of Internal Medicine” dowodzi także, że u kobiet karmiących piersią występuje mniejsze ryzyko osteoporozy, wysokiego ciśnienia oraz chorób serca, nawet dekady po odstawieniu potomstwa od piersi.

Badania przeprowadzono na ponad 60 tys. kobiet, które wzięły udział w specjalnym programie w latach 1997 – 2005. Każda z nich urodziła dziecko i udzielała szczegółowych informacji odnośnie jego pielęgnacji oraz swojego stanu zdrowia. Ok. 87 proc. z nich przynajmniej przez jakiś czas karmiło piersią. Do czerwca 2005 roku u 608 kobiet zdiagnozowano raka piersi. Wśród tych, u których w rodzinie ktoś cierpiał na nowotwór, kobiety karmiące piersią stanowiły zaledwie 41 proc.

AJ/Nytimes.com

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/karmienie_piersia_znaczaco_obniza_ryzyko_raka_piersi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content