Londyn: Egzemplarz Mein Kampf z podpisem Hitlera na aukcji. Wątpliwości wobec autentyczności podpisu

Aktualizacja: 2009-08-11 8:09 pm

“Egzemplarz jednego z pierwszych wydań ‘Mein Kampf’, z podpisem Adolfa Hitlera, zostanie wystawiony na sprzedaż w czwartek [13 sierpnia br. ] w Wielkiej Brytanii. Dom aukcyjny Mullocks liczy, że osiągnie on cenę do 20 tys. funtów (23 tys. euro).” – informuje agencja PAP, jak zwykle nigdy nie podając źródła informacji.

Wystawiona na aukcji, oprawiona w czerwony materiał książka, pochodzić ma z 1925 roku i nosić dedykację Hitlera dla działacza nazistowskiego, Georga Maurera, którego przyszły kanclerz Niemiec spotkał w więzieniu w Landsbergu. Pierwsze wydanie “czerwonej książeczki” Hitlera ukazało się jedynie w nakładzie 500 egzemplarzy, lecz po dojściu Hitlera do władzy, Mein Kampf przetłumaczono na 11 języków, a do wybuchu wojny sprzedano ogółem 5,2 miliona egzemplarzy.

Oferowana na aukcji brytyjskiej książka z autentycznym podpisem Hitlera byłaby z pewnością dla kolekcjonerów wielkim i cennym rarytasem, gdyby nie pewne wątpliwości. Jak wskazuje David Irving, brytyjski historyk, autor największego opracowania o Hitlerze pt Hitler’s War (“Wojna Hitlera” – do pobrania za darmo tutaj, do kupienia tutaj), oferowana na aukcji książka przekazana została przez Richarda Westwood-Brookes, nazwanego przez Irvinga “ekspertem” – w cudzysłowiu. Westwood-Brookes niechlubnie wsławił się kilka miesięcy temu, oceniając autoportret Hitlera jako autentyczny, chociaż okazał się później falsyfikatem.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Telegraph
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12475 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]