Londyn: Egzemplarz Mein Kampf z podpisem Hitlera na aukcji. Wątpliwości wobec autentyczności podpisu

„Egzemplarz jednego z pierwszych wydań 'Mein Kampf’, z podpisem Adolfa Hitlera, zostanie wystawiony na sprzedaż w czwartek [13 sierpnia br. ] w Wielkiej Brytanii. Dom aukcyjny Mullocks liczy, że osiągnie on cenę do 20 tys. funtów (23 tys. euro).” – informuje agencja PAP, jak zwykle nigdy nie podając źródła informacji.

Wystawiona na aukcji, oprawiona w czerwony materiał książka, pochodzić ma z 1925 roku i nosić dedykację Hitlera dla działacza nazistowskiego, Georga Maurera, którego przyszły kanclerz Niemiec spotkał w więzieniu w Landsbergu. Pierwsze wydanie „czerwonej książeczki” Hitlera ukazało się jedynie w nakładzie 500 egzemplarzy, lecz po dojściu Hitlera do władzy, Mein Kampf przetłumaczono na 11 języków, a do wybuchu wojny sprzedano ogółem 5,2 miliona egzemplarzy.

Oferowana na aukcji brytyjskiej książka z autentycznym podpisem Hitlera byłaby z pewnością dla kolekcjonerów wielkim i cennym rarytasem, gdyby nie pewne wątpliwości. Jak wskazuje David Irving, brytyjski historyk, autor największego opracowania o Hitlerze pt Hitler’s War („Wojna Hitlera” – do pobrania za darmo tutaj, do kupienia tutaj), oferowana na aukcji książka przekazana została przez Richarda Westwood-Brookes, nazwanego przez Irvinga „ekspertem” – w cudzysłowiu. Westwood-Brookes niechlubnie wsławił się kilka miesięcy temu, oceniając autoportret Hitlera jako autentyczny, chociaż okazał się później falsyfikatem.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Telegraph | http://www.telegraph.co.uk/culture/books/booknews/5917175/Signed-copy-of-Adolf-Hitlers-Mein-Kampf-for-sale.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content