Aktualizacja strony została wstrzymana

ONZ wzywa kraje członkowskie do wstrzymania dostaw uzbrojenia dla Izraela

Rada Praw Człowieka ONZ zatwierdziła rezolucję wzywającą do nałożenia embarga na broń wobec Izraela. 32 kraje głosowały za zatwierdzeniem dokumentu, przeciw głosowało 6 państw. Powodem rezolucji jest łamanie praw człowieka przez Izrael. Za przyjęciem rezolucji głosowała m.in. Polska.

W tym tygodniu ma zakończyć się 46. sesja Rady. Dziennik „The Jeruzalem Post” poinformował we wtorek, że opisywany dokument jest jednym z najbardziej krytycznych względem działań Izraela. Za przyjęciem rezolucji głosowały 32 państwa, przeciw – 6. Osiem krajów wstrzymało się od głosu. Dokument wzywa do wstrzymania dostaw uzbrojenia dla Izraela, jeżeli istnieje ryzyko, że będzie wykorzystane do działań łamiących prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne. Za przyjęciem rezolucji głosowała m.in. Polska.

Sześć krajów, które sprzeciwiły się rezolucji, to Austria, Brazylia, Bułgaria, Kamerun, Malawi i Togo. Ponadto od głosu wstrzymały się następujące państwa: Bahamy, Czechy, Indie, Wyspy Marshalla, Nepal, Filipiny, Ukraina i Wielka Brytania.

Medium podkreśla, że wśród 32 krajów, które zatwierdziły tekst, było pięć państw europejskich, w tym te, które zazwyczaj wstrzymują się od głosowania jako wyraz poparcia dla Izraela. Za przyjęciem rezolucji głosowały Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia i Polska.

Wpieraj Kresy.pl

Dziennik zaznacza, że w ubiegłym roku żaden europejski kraj nie poparł tego wniosku. Zwraca także uwagę, że na posiedzeniu nieobecni byli przedstawiciele Bahrajnu, który zwykle głosował za rezolucjami krytykującymi Izrael. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Izrael podpisał m.in. z Bahrajnem porozumienie pokojowe.

W tekście rezolucji wezwano państwa członkowskie ONZ do zaprzestania sprzedaży broni Izraelowi, jeżeli istnieje ryzyko, że zostanie wykorzystana do działań łamiących prawa człowieka.

Na łamach naszego portalu wielokrotnie pisaliśmy o zarzutach, dotyczących łamania praw człowieka, formułowanych względem państwa Izrael, w kontekście działań względem Palestyńczyków.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych w przeważającej większości zagłosowała za przyjęciem projektu rezolucji na rzecz państwowości Palestyny.

W listopadowej rezolucji podkreślono „prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia, w tym prawo do niepodległego państwa Palestyny” i „podkreślono pilną potrzebę niezwłocznego zakończenia izraelskiej okupacji, która rozpoczęła się w 1967 roku oraz kompleksowego rozwiązania pokojowego między stroną palestyńską i izraelską” opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym.

Także w listopadzie ONZ potępiła Izrael za prowadzenie rozbiórek palestyńskich domów.

W czerwcu eksperci ONZ ds. praw człowieka stwierdzili, że izraelski plan anektowania części okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu jest wizją „apartheidu XXI wieku” i narusza prawo międzynarodowe.

jpost.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (24 marca 2021)

Skip to content