Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemal milion filmów „rozpowszechniających nieprawdziwe informacje o Covid-19 i szczepionce” usuniętych przez cenzorów Youtube

Tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy Youtube usunął ponad 30 tysięcy filmów mających „fałszywie lub zwodniczo omawiać szczepienia i szczepionki przeciwko Covid-19” – powiedziała rzeczniczka prasowa Youtube, Elena Hernandez.

Od początku tzw. pandemii Youtube rozpoczął usuwanie ze swojej platformy „fałszywych filmów”, a od lutego 2020 r. zlikwidował razem ponad 800 tysięcy nagrań wideo, które „propagowały fałszywe informacje” o koronawirusie (coronavirus misinformation). Liczba to rośnie z dnia na dzień. Od października 2020 r. Youtube rozpoczął usuwanie filmów rozpowszechniających „fałszywe informacje o szczepieniach przeciwko Covod-19”.

Youtube tłumaczy, że ich zdaniem „niewłaściwe nagrania wideo” są napierw wyłapywane przez system sztucznej inteligencji AI oraz przez cenzorów (human reviewer), a następnie przechodzą do drugiego poziomu oceny gdzie ostatecznie podejmowana jest decyzja o ich usunięciu. Jak naprawdę wygląda ten drugi poziom oceny i na jakiej podstawie działają algorytym AI, trudno powiedzieć, gdyż Youtube nie dzieli się tymi informacjami.

Youtube należący do giganta Google, jak również Facebook oraz Twitter stosują podobne cenzorskie metody.

Każda informacja, która nie spełnia na daną chwilę założonych polityczno-ideologicznych kryteriów, albo została już usunięta, albo będzie usunięta z przestrzeni publicznej w Nowym Wspaniałym Świecie. Co więcej, to co dzisiaj uchodzi za „zweryfikowaną informację”, w przyszłości może być zakwalifikowane jako informacja fałszywa i po jej usunięciu na nowo będzie można spreparować każde wydarzenie i stworzyć historię.

Oprac. www.bibula.com
2021-03-12

.