Izrael: rząd udostępni dane osób niezaszczepionych przeciw COVID-19

Izraelski parlament przegłosował tymczasowe prawo umożliwiające udostępnianie danych osobowych osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 lokalnym samorządom. Cała akcja ma zachęcić do jak najszybszego zaszczepienia całego kraju.

Stosunkiem głosów 30-13 Knesset przegłosował nowe, wprowadzone na okres trzech miesięcy prawo. Zgodnie z przepisami, Ministerstwo Zdrowia będzie upoważnione do ujawnienia Ministrowi Edukacji oraz oddziałom Ministerstwa Pracy, Spraw Socjalnych i Opieki Społecznej, informacji o osobach, które nie zostały jeszcze zaszczepione. Dane mają zostać wykorzystane w akcji zachęcania do szczepienia przeciw COVID-19.

Upoważniony podmiot otrzyma nazwiska, numery identyfikacyjne, adresy i numery telefonów. Jeśli chodzi o obywateli, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki, ale spóźnili się na drugą wizytę, otrzymają datę ponownego podania pierwszej dawki.

Aby ograniczyć naruszenie prywatności i zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu informacji, prawo stanowi, że informacje będą wykorzystywane wyłącznie w celu zachęcania ludzi do szczepień. Dane zostaną usunięte po ich wykorzystaniu, nie później niż 60 dni po wpłynięciu do systemu.

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Wątpliwości co do naruszenia zasad prywatności rozwiał Haim Katz z partii Likud: „Czy prawo do prywatności jest ważniejsze od życia? Usunęliśmy z ustawy przekazywanie informacji o dzieciach i osobach, które otrzymały dwie dawki szczepionki. Wszystkie pozostałe dane zostaną zniszczone dwa miesiące po ich przekazaniu. Nikt nie ma prawa narażać życia kogoś innego, ponieważ chce iść na imprezę lub demonstrować. Świętość życia jest ponad wszystko” – oznajmił z mównicy sejmowej.

Przewodniczący Komisji Pracy, Zdrowia i Opieki Społecznej wyjaśnił, że „pandemia nie działa zgodnie z logiką”.

„Uderza wszędzie, gdzie może. Początkowo uderzyło to w dorosłych, a teraz [uderza] młodych ludzi. Sklepy są zamknięte, a gospodarka ucierpiała – tu i na całym świecie. My, sprawujący mandat społeczny, aby poprawić jakość życia wszystkich, musimy podejmować decyzje (…) Szczepienia są koniecznością, a prawo to ma na celu zwiększenie liczby szczepień wśród tych, którzy mają wrażenie, że nie muszą się szczepić” – powiedział.

Źródło: knesset.gov.il
PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2021-02-26)

Skip to content