Aktualizacja strony została wstrzymana

W Poznaniu powstało duszpasterstwo tradycji łacińskiej. Wkrótce inauguracja

W Poznaniu powołano Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej archidiecezji poznańskiej, które będzie gromadziło wiernych przywiązanych do Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Duszpasterstwo powstaje w oparciu o dotychczas funkcjonujące Poznańskie Środowisko Tradycji Katolickiej.

Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego oraz formacja i objęcie opieką duszpasterską osób, które w nich uczestniczą, będą celami Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej w archidiecezji poznańskiej. „To wyjście naprzeciw potrzeb wiernych przywiązanych do liturgii sprawowanej według ksiąg liturgicznych sprzed reformy św. Pawła VI” – mówi ks. Wojciech Nowicki.

Regularne Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawiane są w Poznaniu od 1994 r., kiedy to abp Jerzy Stroba udzielił specjalnego indultu zezwalającego na sprawowanie takiej liturgii.

W 2019 r. ks. Andrzej Komorowski, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, przewodniczył uroczystej liturgii z okazji 25-lecia indultu, który dał początek wspólnocie wiernych, nazywających się Poznańskim Środowiskiem Tradycji Katolickiej. „To właśnie to środowisko zostaje przekształcone w duszpasterstwo, którego zadaniem będzie opracowanie statutu i zorganizowanie życia duszpasterskiego dla katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego” – wyjaśnia ks. Wojciech Nowicki, odpowiedzialny za prowadzenie duszpasterstwa.

Siedzibą Duszpasterstwa będzie kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej 3 w Poznaniu. Tam też w każdą niedzielę o godz. 14 będzie odprawiana Msza św. śpiewana. Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawiane będą także w Sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa przy ul. Żydowskiej i w kościele pw. Maryi Królowej.

Inauguracja duszpasterstwa odbędzie się w 1. niedzielę Wielkiego Postu Mszą św. solenną, podczas której kazanie wygłosi bp Szymon Stułkowski.

Źródło: KAI, tradycjapoznan.pl

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Myślę, że powrót do Tradycji powinien być bardziej konsekwentny, tzn. Msza św. przed południem, żeby wierni mogli zachować post eucharystyczny, taki jak kiedyś obowiązywał.
Zofia

Zobaczymy co tak naprawdę kryje się pod tą szlachetną inicjatywą.
Katolik

Cyt. „udzielił specjalnego indultu zezwalającego na sprawowanie takiej liturgii” dla Mszy Swietej ktora nigdy nie byla zakazana i na ktora nie potrzeba od niogo zadnych zezwolen, dobre… chyba tylko ze wzgledu na „poprawrosc polityczna” tzw. posoborowia by nie zostala przypadkiem przycmiona i obrazona antropocentryczna poswiata modernistyczno liberalnej okupacji.
x

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2021-02-20) | https://www.pch24.pl/w-poznaniu-powstalo-duszpasterstwo-tradycji-lacinskiej--wkrotce-inauguracja-,82167,i.html

Skip to content