Meczet w Białymstoku otwarty. Inwestycję sfinansowały Zjednoczone Emiraty Arabskie

Muzułmański Związek Religijny w RP oficjalnie oddał do użytku meczet w Białymstoku. Inwestycja kosztowała 1,5 mln złotych, a 90 proc. funduszy zapewnił rząd ZEA.

Historia budynku sięga 1930 roku. Początkowo był to dom mieszkalny, później przekształcony w bibliotekę osiedlową. Po 1981 roku, staraniem lokalnej społeczności tatarskiej, spółdzielnia mieszkaniowa „Zachęta” użyczyła budynek nieodpłatnie na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną.

W 2017 roku Muzułmański Związek Religijny zakupił budynek od miasta Białystok. Do tej pory pełnił funkcję Domu Kultury Muzułmańskiej polskich Tatarów, natomiast w trakcie prac dobudowano minaret i wyremontowano wnętrze. W ceremonii oddania meczetu do użytku wziął udział przedstawiciel ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce i biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący MZR, mufti Tomasz Miśkiewicz podkreśla, że społeczność muzułmańska w Białymstoku czekała na własny meczet od lat 90. XX w. W przeszłości planowano zbudowanie zarówno centrum modlitewnego jak i szkoły koranicznej. Inwestycja kosztowała 1,5 mln zł i była w 90 proc. dofinansowała przez ZEA, Muzułmański Związek Religijny w RP zapewnił 10 proc. wkładu własnego.

Źródło: bialystok.tvp.pl
PR

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

I tak małymi kroczkami wchodzą na nasz teren.
Syk

Z.E.A. finansują budowę meczetów w całej europie zachodniej tworząc przyczółki islamu. Finansują też różne organizacje przyczyniające się do islamizacji starego kontynentu. Islam generalnie powinien być zdelegalizowany. Każda religia jawnie nawołująca do przemocy i zwalczania ”niewiernych” powinna być w cywilizowany kraju zdelegalizowana jako potencjalnie niebezpieczna i stanowiąca zagrożenie dla ładu i porządku publicznego.
Neron

… a co tam robili przedstawiciele Metropolitalnej Kurii Białostosckiej? Nawoływali do nawrócenia i przyjęcia Jezusa Chrystusa jako jedynego Zbawiciela? O ile Ewangelie podają, to nie notuje się dialogu Jezusa z poganami, a raczej głoszenie im Królestwa Bożego i uzdrawianie ich z ich grzechów. Czyżby ta sama Kuria zawiesiła ks. dr Pawła Murzińskiego za takie właśnie głoszenie Królestwa Bożego?… dziwne…. no cóż ostatni komunikat Episkopatu Polski świetnie wpisuje się w odstępstwo hierarchów Kościoła Katolickiego dokonujące się na naszych oczach…. Króluj nam Chryste, Panie panów i Królu królujących!
jou

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2021-02-13) | https://www.pch24.pl/meczet-w-bialymstoku-otwarty--inwestycje-sfinansowaly-zjednoczone-emiraty-arabskie,82000,i.html

Skip to content