Meczet w Białymstoku otwarty. Inwestycję sfinansowały Zjednoczone Emiraty Arabskie

Aktualizacja: 2021-02-15 9:01 pm

Muzułmański Związek Religijny w RP oficjalnie oddał do użytku meczet w Białymstoku. Inwestycja kosztowała 1,5 mln złotych, a 90 proc. funduszy zapewnił rząd ZEA.

Historia budynku sięga 1930 roku. Początkowo był to dom mieszkalny, później przekształcony w bibliotekę osiedlową. Po 1981 roku, staraniem lokalnej społeczności tatarskiej, spółdzielnia mieszkaniowa „Zachęta” użyczyła budynek nieodpłatnie na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną.

W 2017 roku Muzułmański Związek Religijny zakupił budynek od miasta Białystok. Do tej pory pełnił funkcję Domu Kultury Muzułmańskiej polskich Tatarów, natomiast w trakcie prac dobudowano minaret i wyremontowano wnętrze. W ceremonii oddania meczetu do użytku wziął udział przedstawiciel ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce i biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący MZR, mufti Tomasz Miśkiewicz podkreśla, że społeczność muzułmańska w Białymstoku czekała na własny meczet od lat 90. XX w. W przeszłości planowano zbudowanie zarówno centrum modlitewnego jak i szkoły koranicznej. Inwestycja kosztowała 1,5 mln zł i była w 90 proc. dofinansowała przez ZEA, Muzułmański Związek Religijny w RP zapewnił 10 proc. wkładu własnego.

Źródło: bialystok.tvp.pl
PR

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

I tak małymi kroczkami wchodzą na nasz teren.
Syk

Z.E.A. finansują budowę meczetów w całej europie zachodniej tworząc przyczółki islamu. Finansują też różne organizacje przyczyniające się do islamizacji starego kontynentu. Islam generalnie powinien być zdelegalizowany. Każda religia jawnie nawołująca do przemocy i zwalczania ”niewiernych” powinna być w cywilizowany kraju zdelegalizowana jako potencjalnie niebezpieczna i stanowiąca zagrożenie dla ładu i porządku publicznego.
Neron

… a co tam robili przedstawiciele Metropolitalnej Kurii Białostosckiej? Nawoływali do nawrócenia i przyjęcia Jezusa Chrystusa jako jedynego Zbawiciela? O ile Ewangelie podają, to nie notuje się dialogu Jezusa z poganami, a raczej głoszenie im Królestwa Bożego i uzdrawianie ich z ich grzechów. Czyżby ta sama Kuria zawiesiła ks. dr Pawła Murzińskiego za takie właśnie głoszenie Królestwa Bożego?… dziwne…. no cóż ostatni komunikat Episkopatu Polski świetnie wpisuje się w odstępstwo hierarchów Kościoła Katolickiego dokonujące się na naszych oczach…. Króluj nam Chryste, Panie panów i Królu królujących!
jou

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=122935 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]