Aktualizacja strony została wstrzymana

Włoski uniwersytet zakazuje eksponowania symboli religijnych podczas sesji online

Na ekranie komputera nie może być widać żadnych krzyży ani innych symboli religijnych w tle. Taki nakaz otrzymali studenci uniwersytetu w Turynie, przygotowujący się do sesji egzaminacyjnej. Z powodu pandemii zajęcia na uczelni odbywają się w trybie zdalnym, tak samo prowadzone będą egzaminy semestralne. Dlatego właśnie uczelnia przygotowała listę zasad obowiązujących w czasie sesji internetowej.

Władze uniwersytetu wprowadziły m.in. specjalne kontrolne oprogramowanie mające zapobiec ściąganiu, a także zakaz pokazywania w czasie egzaminu jakichkolwiek symboli politycznych i religijnych. O ile za słuszne studenci uznali niemanifestowanie swych poglądów politycznych, o tyle druga część rozporządzenia spotkała się z mocną falą krytyki. Podkreślono, że jest to wyraźny atak na wolność religijną, który w przyszłości może doprowadzić do tego, że na uczelni nie będzie już można nosić łańcuszka z krzyżykiem czy popularnego wśród młodych różańca na nadgarstku. Jeden ze studentów stwierdził, że nie usunie z biurka figurki świętego ojca Pio, nawet jeśli będzie to oznaczało niemożność podejścia do egzaminu.

Decyzja wywołała burzę także na innych włoskich uczelniach, których studenci obawiają się, że także u nich zostaną wprowadzone podobne zasady. A od tego, jak podkreślają, już tylko jeden krok do wyrugowania symboli religijnych z przestrzeni publicznej. Wskazują jednocześnie, że egzaminator, wchodząc dzięki internetowi do ich domów, nie może decydować o tym, co znajduje się w ich prywatnej przestrzeni. Sprzeciwiając się decyzji władz przypominają, że krzyże na ścianach włoskich domów i wiszące na nich obrazy religijne, to część chrześcijańskiej kultury Włoch, której nie można ignorować, a tym bardziej wymazać.

Źródło: vaticannews.va/KAI

RoM

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

„Na ekranie komputera nie może być widać żadnych krzyży ani innych symboli religijnych w tle.” Szczególnie krzyży. Właściwie chodzi tylko o krzyże. Nieprawdaż? PS. Tvp Info podaje, że francuskie radio oskarżyło Polskę o zbrodnie nazistowskie, czego dowodem mają być wiszące w Danzig swastyki. Niemiecki Onet milczy, O2 milczy. Gdy napisałem na O2, że O2 milczy, zaraz skasowali wpis. To najpopularniejsze portale. Nieźle Polacy mają już wyprane umysły. Jak mamy nie być pomiotem Berlina?
czloax

No to wielki brat rozszerza świecką przestrzeń publiczną do prywatnych domów, poprzez obowiązkowe włączanie kamer. Tak oto wprowadzono obowiązkowy monitoring przestrzeni prywatnej i zachowań w jej obrębie, na razie na czas przymusowych egzaminów.
aaa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2021-02-15) | https://www.pch24.pl/wloski-uniwersytet-zakazuje-eksponowania-symboli-religijnych-podczas-sesji-online,82041,i.html