Weterani UPA witają rajd rowerowy im. ukraińskiego terrorysty

Aktualizacja: 2009-08-6 5:21 pm

Europejski rajd rowerowy ukraińskich miłośników Bandery dotarł w czwartek do Mościsk, tuż przy polskiej granicy. Tam witała uczestników płynąca z głośników patriotyczna muzyka i narodowe pieśni ukraińskie. Przed południem wokół pomnika zaczęli się gromadzić weterani Ukraińskiej Powstańczej Armii z czerwonoczarną flagą, przechowywaną w czasach ZSRR w ukryciu, jak relikwię. Weterani UPA i większość Ukraińców jest przekonana, że tylko UPA chciało wolnej Ukrainy i chętnie czczą pamięć “największego ukraińskiego bohatera i patrioty”.

Przewodniczący rady miejskiej w Mościskach, Antonas Marcelowicz Werbauskas uważa, że wina leży po obu stronach, a Bandera to człowiek legenda i światła postać. 15 letni uczestnik rajdu wyznaje, że kocha Banderę.

Jutro rano Ukraińcy wjadą do Polski. Organizator wyjazdu, Paweł Sawczuk, jest oburzony, że ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nazwał Banderę terrorystą, który kolaborował z Hitlerem i zapowiada, że jeżeli w Polsce dojdzie do jakiejś prowokacji, to zwróci się o pomoc do polskich władz i ukraińskiej ambasady.

Przez pamięć bestialskich mordów na Wołyniu oburzające jest oburzenie organizatorów rajdu i indolencja “naszych”(sic!) władz, bo wnioski z relacji nasuwają się same.

Stepan Bandera do II wojny światowej był polskim obywatelem. W 1929 r. został członkiem OUN. Brał udział w zamachu na ministra spraw wewnętrznych RP Bronisława Pierackiego. Skazano go za to na karę śmierci zamienioną na dożywocie. Po wybuchu wojny Bandera został wypuszczony z więzienia w Brześciu. Domagał się niepodległości Ukrainy, głosił hasła antysowieckie i antypolskie. Na jego ideologię powoływali się sprawcy rzezi wołyńskiej z UPA zwani banderowcami. Po wojnie Bandera zamieszkał w Monachium. W 1959 roku odnalazł go i zamordował agent KGB.

Za: Aspekt Polski -- [Org. tytuł: « OburzajÄ…ce oburzenie»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12251 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]