Aktualizacja strony została wstrzymana

Weterani UPA witają rajd rowerowy im. ukraińskiego terrorysty

Europejski rajd rowerowy ukraińskich miłośników Bandery dotarł w czwartek do Mościsk, tuż przy polskiej granicy. Tam witała uczestników płynąca z głośników patriotyczna muzyka i narodowe pieśni ukraińskie. Przed południem wokół pomnika zaczęli się gromadzić weterani Ukraińskiej Powstańczej Armii z czerwonoczarną flagą, przechowywaną w czasach ZSRR w ukryciu, jak relikwię. Weterani UPA i większość Ukraińców jest przekonana, że tylko UPA chciało wolnej Ukrainy i chętnie czczą pamięć „największego ukraińskiego bohatera i patrioty”.

Przewodniczący rady miejskiej w Mościskach, Antonas Marcelowicz Werbauskas uważa, że wina leży po obu stronach, a Bandera to człowiek legenda i światła postać. 15 letni uczestnik rajdu wyznaje, że kocha Banderę.

Jutro rano Ukraińcy wjadą do Polski. Organizator wyjazdu, Paweł Sawczuk, jest oburzony, że ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nazwał Banderę terrorystą, który kolaborował z Hitlerem i zapowiada, że jeżeli w Polsce dojdzie do jakiejś prowokacji, to zwróci się o pomoc do polskich władz i ukraińskiej ambasady.

Przez pamięć bestialskich mordów na Wołyniu oburzające jest oburzenie organizatorów rajdu i indolencja „naszych”(sic!) władz, bo wnioski z relacji nasuwają się same.

Stepan Bandera do II wojny światowej był polskim obywatelem. W 1929 r. został członkiem OUN. Brał udział w zamachu na ministra spraw wewnętrznych RP Bronisława Pierackiego. Skazano go za to na karę śmierci zamienioną na dożywocie. Po wybuchu wojny Bandera został wypuszczony z więzienia w Brześciu. Domagał się niepodległości Ukrainy, głosił hasła antysowieckie i antypolskie. Na jego ideologię powoływali się sprawcy rzezi wołyńskiej z UPA zwani banderowcami. Po wojnie Bandera zamieszkał w Monachium. W 1959 roku odnalazł go i zamordował agent KGB.

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2452&Itemid=1 | OburzajÄ…ce oburzenie

Skip to content