Aktualizacja strony została wstrzymana

Trwa testowanie nauczycieli na Covid-19. Czeka nas „trzecia fala” w statystykach?

Trwa „narodowe” testowanie nauczycieli na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Wynik badań przesiewowych poznamy na sam koniec skumulowanych ferii zimowych. Czy oznaczać będzie on nadejście statystycznej „trzeciej fali” koronawirusa?

Po zakończonych, skumulowanych feriach zimowych dzieci młodszych klas szkół podstawowych mają 18 stycznia 2021 roku powrócić do szkół. Plan to śmiały, albowiem ruszyło właśnie masowe testowanie obsługującego je personelu. Wprawdzie badania przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 nie są obowiązkowe, ale wiadomo, że niemal 200 tys. osób zatrudnionych w szkołach chciało się mu poddać. Przez mniej więcej tydzień – do 15 stycznia 2021 pobierane są próbki, a ostateczny wynik „przesiewu” ma być znany najpóźniej 17 stycznia. Jak się zdaje nieprzypadkowo jest to ostatni dzień ferii zimowych.

I może okazać się tak, że wyniki przesiewu będą na tyle niepokojące, że powrotu do szkoły – wbrew zapewnieniom, że wynik nie będzie miał wpływu na tę decyzję – nie będzie. Na razie wiemy, że będzie on uzależniony od możliwości „wystawienia” przez dyrekcje szkół składu obsługującego młodszych uczniów. Oczywiście częściowy powrót do szkoły będzie możliwy tylko w reżimie sanitarnym – przetestowanym już we wrześniu 2020 roku. To jednak osobna kwestia… Wróćmy do badań przesiewowych.

Testy dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. I takich ochotników zebrano niemal 200 tys.

Badania są realizowane za pomocą testu PCR – zarówno w jednostkach inspekcji sanitarnej jak i w punktach drive thru. Każdy z uczestników badań otrzyma swój wynik najpóźniej 17 stycznia 2021 roku. Owe badania mają zagwarantować bezpieczeństwo w szkołach…

Tyle w teorii. Warto jednak zwrócić uwagę na całą konstrukcję przeprowadzanej operacji. Jak już wskazaliśmy, formalnie powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli. Ta decyzja będzie podejmowana na podstawie… przebiegu epidemii.

To dość ciekawe podejście. Bo czy można tę deklarację odczytać, że oto wyniki badań przesiewowych personelu szkół nie będą brane do ogólnej sumy osób przetestowanych (i „pozytywnych”)?

Tylko w sytuacji, gdy przyjęte zostanie takie rozwiązanie (oddzielenia wyników badań przesiewowych nauczycieli, od „codziennych” testów), wynik grona pedagogicznego nie będzie przekładał się na opisywanie przebiegu epidemii koronawirusa. Jeśli bowiem wynik ze szkół zostanie dodany do wszystkich testów, zapewne czekać nas będzie w statystykach „trzecia fala koronawirusa”.

W takim wypadku można wyobrazić sobie przebieg dalszych wydarzeń – zamknięte szkoły, przedłużenie lub zwiększenie obostrzeń obowiązujących w czasie narodowej kwarantanny i ogólna, narodowa reprymenda za „brak odpowiedzialności”, nieprzestrzeganie zaleceń i lekkomyślność…

Warto zadać sobie pytanie kiedy testowanie nauczycieli może dać w statystykach „górkę”? Jeśli przyjąć, że w 5 dni przetestowanych ma być – ostatnie dane mówią o 165 tys. chętnych – to łatwo stwierdzić, że średnio na dzień będzie to 33 tys. testów. Przez ostatni tydzień testowano około 40-60 tys. osób dziennie. Tu liczby podawane w kolejnych dniach mocno się różnią, bo 10 stycznia raportowano o 43 tys. testów, a w kolejnych dniach było to nieco ponad 26 tys. i ponad 50 tys.). Wyliczana średnia dobowa „dobijała” do 48 tys. testów.

Tu pojawia się zasadnicze pytanie – czy pracownicy szkół są ujęci w raportach, czy nie? Wiadomo, że wpisywani są w systemie, bo tam też mogą szukać swoich wyników. Ponadto, czy z powodu testowania nauczycieli ograniczono liczbę innych testów? Cóż. Jeśli nie, to wiemy, że wydajność służb sięga 80 tys. testów dziennie… Zatem, jeśli zajdzie potrzeba wygenerowania w statystykach „trzeciej fali” zakażeń, wystarczy, by przez najbliższe dni służby wykorzystały swoje pełne możliwości. Zależność jest prosta: więcej testów, to więcej przypadków (dla porządku warto dodać, że od początku zmagań z koronawirusem w około 18 proc. przypadków testów stwierdzano pozytywny wynik).

Dziś już wiemy, że „narodowa kwarantanna” potrwa do końca stycznia. Wiemy też, że mamy „Góralskie Veto” i przedsiębiorcy z Podhala będą od 18 stycznia – wbrew nakazom władzy – otwierać działalność. Nietrudno w mediach społecznościowych znaleźć firmy, które deklarują, że ruszają jeszcze przed tym weekendem, bo dalszy przestój oznaczałby ich koniec. Widzimy też jak funkcjonują w praktyce centra handlowe – o istnieniu koronawirusa przypominają tam jedynie komunikaty z głośników, maski na twarzach klientów i zapach płynu dezynfekującego. Zamknięte są wyciągi narciarskie, ale na stokach nie brakuje saneczkowej dziatwy… Praktyka pokazuje, że nikt nie chce już lockdownu.

Ponadto wraz z początkiem drugiego tygodnia stycznia 2021, pandemia „zaskoczyła” ministra zdrowia. Oto liczba „zakażonych” skoczyła mocno w dół. A to może wskazywać, że „zwiększone zachorowania, z którymi mieliśmy do czynienia po świętach, to była pewna kumulacja badań, a nie start nowych zachorowań” – ocenił Adam Niedzielski. Weryfikacja tej tezy wymaga czasu.

Tu jednak wracamy do statystyk i testowania nauczycieli. Kluczowym bowiem będzie czy zebrane dane posłużą do kolejnego dokręcenia śruby na kolejne tygodnie, a może i miesiące… A może rząd patrząc na reakcję społeczeństwa mającego dość nielogicznych zakazów potakuje je w kategoriach „dowodu” na uniknięcie „trzeciej fali” i staną się one pretekstem do odmrażania gospodarki? Praktyka pokazuje, że rząd chętnie podejmuje działania „pod opinię publiczną”. Kto wie? Może takim też sposobem – przy rodzącym się na naszych oczach mocnym sprzeciwie obywateli – uda się też „pokonać koronawirusa”?

Marcin Austyn

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

czyli jedyny maz stanu to LUKASZENKO a reszta w tym nasi to kukielki w teatrze koncernow Rocefelerow i reszty o BIALORUSINI jako jedyni mozecie jeszcze normalnie oddychac
zbigniew

Niestety, ale autor zakłada, że żyjemy w normalnym państwie, gdzie rządzący myślą i kierują się logiką, rozsądkiem itp. Prawda jest taka, że już żyjemy w Matrixie – wmawia nam się nieprawdę i kłamie w żywe oczy. A ludzie od lat karmieni medialną papką łykają wszystko. Mało tych, którzy mają odwagę samodzielnie wyciągać wnioski, ich głos to moim zdaniem „głos wołającego na pustyni”…
M

Na pewno wykryte przypadki zakażeń bezobjawowych zostaną dodane do statystyk, żeby było czym straszyć i „uzasadniać” dalsze przedłużanie lockdownu. Choć należy się dziwić, że tak bezmyślnie aż 165 tys. nauczycieli, ludzi podobno inteligentnych, wyraziło gotowość do udziału w tej antypolskiej machinie, zwłaszcza że przecież większość z nich to kobiety, które w razie wyniku pozytywnego unieruchomią w domu również męża, który na nie zarabia, a jeśli mają dzieci w klasach 1-3, to unieruchomią także własne dzieci. A potem dostarczą mafii szczepionkowej argumentu w stylu: „skoro aż tyle osób było zakażonych bezobjawowo, to mogą mówić o dużym szczęściu, że nie miały objawów, ale taka sytuacja może się nie powtórzyć, a jej ofiarą może być każdy z nas, więc wszyscy powinniśmy się szczepić!”.
xvx

Hiszpański dziennik El Pais donosi o wykryciu dużego ogniska koronawirusa w gminie Calvia na Majorce. 55-ciu starców,czyli ponad połowa pensjonariuszy miejscowego domu opieki, i 14 pracowników JEST ZARAŻONYCH Covid 19 PO SZCZEPIENIU. Sprawa szokuje, bo zarażenie wykryto u nich po zaszczepieniu szczepionką Pfizer/BioNTech, które miało miejsce 30 grudnia. Szczepionkę otrzymało wtedy wszystkich 104 pensjonariuszy i wszyscy pracownicy. Wiadomo, że do zarażenia doszło po zaszczepieniu, bowiem przed tym wszystkim zrobiono testy na obecność koronawirusa.
Ryś

Śrubę dokręca się niezależnie od liczby pozytywnych testów i niezależnie od wszystkiego. Dokręca się bo można.
Maria

Tylko ślepy nie widzi co się dzieje- nauczyciele poddają się testom, wyjdzie im wynik pozytywny- będą zadowoleni- dalej szkoła zdalna. Rząd się ucieszy- nauczyciele podbiją statystyki, wyjdzie jakaś głowa w masce i powie, że Polacy byli nieodpowiedzialni podczas ferii i stąd taka fala zachorować- lockdown trwa do końca marca. A reszta niech się martwi co do gara włożyć…
miguel

Teraz oprócz prawdopodobnie kreatywnych wyników zakażeń kolejny straszak to mutacje. Angielska, czeska, radziecka i pd kobiety, która ma 12 mutacji ze zwierzęcymi włącznie. Czy kolejna będzie mutacją marsjańską szczególnie zjadliwą? Szczepcie się bo rząd ma szczepionkę na jeszcze nie wymyślone mutacje ;
Ypsel

Czym testujecie i co wykrywacie???? Bo test LPCR nie nadaje się do diagnostyki,lecz jest przeznaczony do badań naukowych. O tym poinformował sam jego twórca. Więc co tym wykrywacie?????? o
amman

Praktyka pokazuje, że rząd nie postępuje logicznie i nie ma sensu zgadywać jego dalszych działań. Lepiej zrobić wywiad z tymi, którzy tym wszystkim sterują – niech się pochwalą, ile ma jeszcze trwać pandemia i jakie obostrzenia trzeba wprowadzić na danym etapie zniewalania społeczeństwa, a jakie kary będą dla tych, którzy się nie dostosują. Takie „wspaniałomyślne” gdybanie mogłoby sugerować, że mamy do czynienia z uczciwymi ludźmi, A TAK NIE JEST!
ntrrve

Teraz bezmyślni i tępi uwierzą we wszystko co im powie główny nurt ściekowy nawet w zaćmienie słońca choć takiego nie będzie.
Andrzej.

„Na sytuację epidemiologiczną musimy patrzeć w kontekście europejskim i swiatowym” powiedziała pani wiceminister, czy ktoś taki. Znaczy to tyle że u nas będzie tak jak u Niemców. Przećwiczone przed Bożym Narodzeniem – wg Morawieckiego zgodnie ze „wskaźnikami” miało być poluzowanie a było zaostrzenie reżimu, bo tak wynikło z „kontekstu europejskiego i światowego”.
Wojtek

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2021-01-13) | https://www.pch24.pl/trwa-testowanie-nauczycieli-na-covid-19--czeka-nas-trzecia-fala-w-statystykach-,81277,i.htmlTrwa testowanie nauczycieli na Covid-19. Czeka nas „trzecia fala” w statystykach? Strona główna > Opinie Trwa testowanie nauczycieli na Covid-19. Czeka nas „trzecia fala” w statystykach? Zdjęcie ilustracyjne źródło: pixabay.com #KORONAWIRUS #LOCKDOWN #NAUCZYCIELE #TESTY #TRZECIA FALA Trwa „narodowe” testowanie nauczycieli na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Wynik badań przesiewowych poznamy na sam koniec skumulowanych ferii zimowych. Czy oznaczać będzie on nadejście statystycznej „trzeciej fali” koronawirusa? Po zakończonych, skumulowanych feriach zimowych dzieci młodszych klas szkół podstawowych mają 18 stycznia 2021 roku powrócić do szkół. Plan to śmiały, albowiem ruszyło właśnie masowe testowanie obsługującego je personelu. Wprawdzie badania przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 nie są obowiązkowe, ale wiadomo, że niemal 200 tys. osób zatrudnionych w szkołach chciało się mu poddać. Przez mniej więcej tydzień – do 15 stycznia 2021 pobierane są próbki, a ostateczny wynik „przesiewu” ma być znany najpóźniej 17 stycznia. Jak się zdaje nieprzypadkowo jest to ostatni dzień ferii zimowych. I może okazać się tak, że wyniki przesiewu będą na tyle niepokojące, że powrotu do szkoły – wbrew zapewnieniom, że wynik nie będzie miał wpływu na tę decyzję – nie będzie. Na razie wiemy, że będzie on uzależniony od możliwości „wystawienia” przez dyrekcje szkół składu obsługującego młodszych uczniów. Oczywiście częściowy powrót do szkoły będzie możliwy tylko w reżimie sanitarnym – przetestowanym już we wrześniu 2020 roku. To jednak osobna kwestia… Wróćmy do badań przesiewowych. Testy dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. I takich ochotników zebrano niemal 200 tys. Badania są realizowane za pomocą testu PCR – zarówno w jednostkach inspekcji sanitarnej jak i w punktach drive thru. Każdy z uczestników badań otrzyma swój wynik najpóźniej 17 stycznia 2021 roku. Owe badania mają zagwarantować bezpieczeństwo w szkołach… Tyle w teorii. Warto jednak zwrócić uwagę na całą konstrukcję przeprowadzanej operacji. Jak już wskazaliśmy, formalnie powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli. Ta decyzja będzie podejmowana na podstawie… przebiegu epidemii. To dość ciekawe podejście. Bo czy można tę deklarację odczytać, że oto wyniki badań przesiewowych personelu szkół nie będą brane do ogólnej sumy osób przetestowanych (i „pozytywnych”)? Wesprzyj nas! Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów. Tylko w sytuacji, gdy przyjęte zostanie takie rozwiązanie (oddzielenia wyników badań przesiewowych nauczycieli, od „codziennych” testów), wynik grona pedagogicznego nie będzie przekładał się na opisywanie przebiegu epidemii koronawirusa. Jeśli bowiem wynik ze szkół zostanie dodany do wszystkich testów, zapewne czekać nas będzie w statystykach „trzecia fala koronawirusa”. W takim wypadku można wyobrazić sobie przebieg dalszych wydarzeń – zamknięte szkoły, przedłużenie lub zwiększenie obostrzeń obowiązujących w czasie narodowej kwarantanny i ogólna, narodowa reprymenda za „brak odpowiedzialności”, nieprzestrzeganie zaleceń i lekkomyślność… Warto zadać sobie pytanie kiedy testowanie nauczycieli może dać w statystykach „górkę”? Jeśli przyjąć, że w 5 dni przetestowanych ma być - ostatnie dane mówią o 165 tys. chętnych - to łatwo stwierdzić, że średnio na dzień będzie to 33 tys. testów. Przez ostatni tydzień testowano około 40-60 tys. osób dziennie. Tu liczby podawane w kolejnych dniach mocno się różnią, bo 10 stycznia raportowano o 43 tys. testów, a w kolejnych dniach było to nieco ponad 26 tys. i ponad 50 tys.). Wyliczana średnia dobowa „dobijała” do 48 tys. testów. Tu pojawia się zasadnicze pytanie – czy pracownicy szkół są ujęci w raportach, czy nie? Wiadomo, że wpisywani są w systemie, bo tam też mogą szukać swoich wyników. Ponadto, czy z powodu testowania nauczycieli ograniczono liczbę innych testów? Cóż. Jeśli nie, to wiemy, że wydajność służb sięga 80 tys. testów dziennie… Zatem, jeśli zajdzie potrzeba wygenerowania w statystykach „trzeciej fali” zakażeń, wystarczy, by przez najbliższe dni służby wykorzystały swoje pełne możliwości. Zależność jest prosta: więcej testów, to więcej przypadków (dla porządku warto dodać, że od początku zmagań z koronawirusem w około 18 proc. przypadków testów stwierdzano pozytywny wynik). Dziś już wiemy, że „narodowa kwarantanna” potrwa do końca stycznia. Wiemy też, że mamy „Góralskie Veto” i przedsiębiorcy z Podhala będą od 18 stycznia – wbrew nakazom władzy – otwierać działalność. Nietrudno w mediach społecznościowych znaleźć firmy, które deklarują, że ruszają jeszcze przed tym weekendem, bo dalszy przestój oznaczałby ich koniec. Widzimy też jak funkcjonują w praktyce centra handlowe – o istnieniu koronawirusa przypominają tam jedynie komunikaty z głośników, maski na twarzach klientów i zapach płynu dezynfekującego. Zamknięte są wyciągi narciarskie, ale na stokach nie brakuje saneczkowej dziatwy… Praktyka pokazuje, że nikt nie chce już lockdownu. Ponadto wraz z początkiem drugiego tygodnia stycznia 2021, pandemia „zaskoczyła” ministra zdrowia. Oto liczba „zakażonych” skoczyła mocno w dół. A to może wskazywać, że „zwiększone zachorowania, z którymi mieliśmy do czynienia po świętach, to była pewna kumulacja badań, a nie start nowych zachorowań” – ocenił Adam Niedzielski. Weryfikacja tej tezy wymaga czasu. Tu jednak wracamy do statystyk i testowania nauczycieli. Kluczowym bowiem będzie czy zebrane dane posłużą do kolejnego dokręcenia śruby na kolejne tygodnie, a może i miesiące… A może rząd patrząc na reakcję społeczeństwa mającego dość nielogicznych zakazów potakuje je w kategoriach „dowodu” na uniknięcie „trzeciej fali” i staną się one pretekstem do odmrażania gospodarki? Praktyka pokazuje, że rząd chętnie podejmuje działania „pod opinię publiczną”. Kto wie? Może takim też sposobem – przy rodzącym się na naszych oczach mocnym sprzeciwie obywateli – uda się też „pokonać koronawirusa”? Marcin Austyn Read more: https://www.pch24.pl/trwa-testowanie-nauczycieli-na-covid-19--czeka-nas-trzecia-fala-w-statystykach-,81277,i.html#ixzz6jRmt33VP

Skip to content