Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Szef departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego skupi się na walce z antysemityzmem

Nominowany przez Joe Bidena na sekretarza spraw wewnętrznych Żyd latynoskiego pochodzenia Alejandro Mayorkas spotkał się z organizacjami żydowskimi, zapewniając ich przedstawicieli, że priorytetem będzie dla niego walka z antysemityzmem oraz tak zwanym terroryzmem wewnętrznym, w szczególności ze strony skrajnej prawicy.

Politycy z Patii Demokratycznej zapowiedzieli uchwalenie nowej ustawy w sprawie „terroryzmu wewnętrznego”, wypowiadając wojnę „skrajnie prawicowym ekstremistom”. Poważnie obawiają się ich wpływu na wybory w najbliższych latach.

Mayorkas, kandydat na sekretarza ds. bezpieczeństwa wewnętrznego spotkał się w piątek za pośrednictwem Zooma z liderami żydowskich organizacji zaniepokojonymi ukształtowaniem się skrajnej prawicy i restrykcyjną polityką imigracyjną administracji Trumpa.

Organizacje postulowały, by Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajął się zdecydowanym zwalczaniem antysemityzmu narastającego ich zdaniem na prawicy. Aktywiści żydowscy ubolewali, że administracja Trumpa wycofała się ze śledzenia grup skrajnie prawicowych. – W portfolio DHS jest o wiele więcej, jeśli chodzi o to, co może zrobić, aby zwalczać supremację białych, poza kwestią prewencyjną i śledczą – mówił jeden z uczestników wirtualnego spotkania.

Mayorkas obiecał w sposób szczególny chronić Żydów w obliczu ataków ze strony „skrajnej prawicy”, odradzającego się „neonazizmu” i „fali białej supremacji”.

Uczestnicy naciskali również w kwestii odejścia od polityki migracyjnej Trumpa i poluzowania regulacji. Prezydent elekt zapowiedział m.in. zniesienie restrykcji wobec uchodźców nałożonych przez prezydenta Trumpa i uwolnienie zatrzymanych dzieci.

Kilku z dwudziestu przywódców biorących udział w spotkaniu wezwało do utworzenia w administracji Bidena nowej komórki, która skoncentruje się na zwalczaniu antysemityzmu w USA. Wskazywano, że powołane do życia stanowisko specjalnego wysłannika Departamentu Stanu ds. Antysemityzmu, ustanowione przez Global Anti-Semitism Review Act w 2004 r., koncentruje się raczej na zwalczaniu tego zjawiska na świecie, a nie w kraju. Stąd dobrze byłoby utworzyć nową komórkę w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Nastąpiła monumentalna zmiana w stosunku do ostatniego czasu, kiedy te rozmowy odbywały się w administracji Obamy – podnosiła Halie Soifer, dyrektor generalny Jewish Democratic Council of America. – W tym czasie największe obawy i zagrożenia dla społeczności żydowskiej były usytuowane za granicą, a interesy zorganizowanej społeczności żydowskiej skupiały się w dużej mierze w Izraelu i na Bliskim Wschodzie. Bezpośrednio po powstaniu Trumpa było jasne, że DHS będzie jednym z kluczowych – jeśli nie kluczowym – adresów dla społeczności żydowskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony naszych instytucji – tłumaczyła.

William Daroff, dyrektor generalny Konferencji Prezesów Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich, opisał dyskusję jako „otwartą” i stwierdził, że koncentrowała się ona na żydowskim bezpieczeństwie wspólnotowym, imigracji, antysemityzmie i potrzebie wzmocnienia współpracy między społecznością żydowską a departamentem.

Jeden z uczestników wyraził optymizm, że Żydzi będą mieli bliskiego sojusznika na tak wysokim stanowisku i „żydowscy przywódcy zostaną włączeni w decyzje dotyczące postępów”.

Joel Rubin, szef Amerykańskiego Kongresu Żydów uznał spotkanie za niezwykle udane, a także bardzo wymowne. Sama nominacja Mayorkasa, Żyda sefardyjskiego, uchodźcy z Kuby, to punkt zwrotny dla sefardyjskich Żydów.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in.: Żydowskiej Federacji Ameryki Północnej; Centrum Akcji Religijnej Judaizmu Reformowanego; Unia Ortodoksyjna, Krajowa Rada Kobiet Żydowskich; Amerykanów na rzecz Pokoju Teraz, Żydzi z Inicjatywy Kolorowej i Żydowski Okrągły Stół ds. Sprawiedliwości Społecznej.

Po raz pierwszy doceniono kolorowych, którzy stanowią od 12 do 15 procent Żydów amerykańskich.

Jeden z uczestników powiedział, że grupa jest „bardzo nastawiona na imigrację i reagowanie na białą supremację”.

Źródło: timesofisrael.com, forward.com

AS

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Będą tropić wszystkich antysemitników aż zabiją ostatniego w ramach miłości.Tak zwalczą mowe nienawiści.
Andrzej.

morderca Calles w Mexico był sefardyjskim zydem, więc zainaugurowali poczatek wojny według starych, dobrych wzorcow!
pt co

Tylko problem polega na tym, że tu wcale nie chodzi o walkę z antysemityzmem. Głównym celem jest walka z ostatnim bastionem jakim jest katolicyzm w USA i to nie z takim jak CINO. Czym sprowadza się również do zepchnięcia resztek walczących białych amerykanów do roli „nawozu użyźniającego glebę”
Kuba

A skąd to ZDZIWIENIE , PRZECIEŻ ameryka została podbita PRZEZ ŻYDÓW . Skoro mają w rękach banki, sądy, kancelarie prawnicze , instytucje państwowe USA a nawet Kongres i żydowskich kongresmenów to PRAWO JEST W ICH RĘKACH. Tak kończy sponsorowana przez ŻYDÓW AMERYKAŃSKA DEMOKRACJA.
iskierka

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2021-01-11) | https://www.pch24.pl/usa–szef-departamentu-bezpieczenstwa-wewnetrznego-skupi-sie-na-walce-z-antysemityzmem-,81230,i.html