Łukaszenka skomentował szturm Kapitolu

Aktualizacja: 2021-01-8 10:43 am

Aleksandr Łukaszenko, który we własnym kraju musi zmagać się z trwającymi od prawie pół roku protestami, skomentował zajęcie Kapitolu przez zwolenników Donalda Trumpa.

Białoruski przywódca odniósł się do wydarzeń w Waszyngtonie dwukrotnie. Jak podała agencja Biełta, sztumowi Kapitolu poświęcił część swojego bożonarodzeniowego przemówienia w cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego. „Kto by pomyślał, że tej nocy będą szturmować Kapitol – cytadelę demokracji, jak to przedstawiali. Nikt.” – mówił dodając, że po stronie Trumpa jest „część racji”. Ubolewał, że to „bardzo źle, kiedy ludzie idą na szturm i umierają”.

W tym kontekście Łukaszenko nawiązał do protestów na Białorusi mówiąc, że mieszkańcy kraju powinni „zebrać się i uspokoić”. Wyjaśniał, że ma na myśli „małą grupę, która w weekendy nadal chodzi po Mińsku”.

Łukaszenko powiedział, że nie można dopuścić do takiej sytuacji na Białorusi. „Jestem spokojną osobą, ale nie mogę pozwolić, by ktoś tu przyszedł i otwarcie zniszczył nasz przybytek” – mówił.

Jak podaje portal Wirtualna Polska, bardziej zdecydowanie Łukaszenko skomentował tego dnia wydarzenia w USA podczas otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu. Wyrażał zaciekawienie, czy przywódcy krajów zachodnich będą w tej sprawie interweniować tak samo, jak robią to wobec Białorusi. „Już teraz mogę powiedzieć, że nie będzie żadnej reakcji. Będą się bać” – twierdził białoruski przywódca.

Łukaszenko miał też powiedzieć, że wybory w USA to „żenujące widowisko i kpina z demokracji”. Jego zdaniem stosunki Białorusi i USA nie ulegną zmianie niezależnie od tego, kto będzie rządził w Waszyngtonie. […]

Kresy.pl / belta.by / wp.pl

Całość: Kresy.pl (8 stycznia 2021) – [Org. tytuł: «Łukaszenko skomentował szturm Kapitolu»]

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Jeden z nielicznych przywódców światowych zdolnych do wyrażania niezależnych opinii.

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=121849 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]