Pomimo zaleceń rządu grecki Kościół prawosławny nie zamknął cerkwi na święto Trzech Króli

Aktualizacja: 2021-01-8 10:11 am

W Grecji tamtejszy Kościół prawosławny sprzeciwił się ostro zamykaniu miejsc kultu z powodu Covid-19. Pomimo zaleceń rządu biskupi na czas święta Objawienia Pańskiego pozostawili swoje świątynie otwarte.

Na 6 stycznia w całym kraju zmobilizowano setki policjantów. Radiowozy policyjne zaparkowały przed większością kościołów.

Obchody Epifanii w Grecji mają wyjątkowo uroczysty charakter. Tradycją jest m.in. wrzucanie krzyża w wody morza, czy jezior i nurkowanie wiernych celem wyłowienia go.

Śmiałkowie, którzy go wyłowią mogą liczyć na szczęście i zdrowie.

Policja w przypadku większych zgromadzeń interweniowała. Zatrzymywano wiernych, nakładano też wysokie mandaty na księży, którzy nie zastosowali się do rządowych zaleceń. Dochodziło do incydentów i zamieszek.

O nieposłuszeństwie wiernych prawosławia wobec zakazu organizowania epifanijnych uroczystości, donoszono także z Rumunii i Bułgarii.

Źródło: AFP

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=121824 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]