Kabaret i religia w jednym: Ampułka po pierwszej szczepionce stała się… dziedzictwem kulturowym

Aktualizacja: 2020-12-30 4:22 pm

Ampułka po pierwszej szczepionce – dziedzictwem kulturowym Kędzierzyna Koźla

Muzeum w Kędzierzynie Koźlu zaliczyło do dziedzictwa kulturowego… ampułkę po pierwszej użytej w tym mieście szczepionce przeciwko COVID-19. Eksponat trafił do placówki dzięki specjalnym staraniom jej dyrektora.

„To była historyczna chwila – w niedzielę w Kędzierzynie-Koźlu podano pierwsze szczepionki przeciwko wirusowi Covid-19. Jedna z ampułek trafiła jako eksponat do Muzeum Ziemi Kozielskiej” – czytamy na lokalnym portalu kk24.pl.

Placówka przybliżyła powód, dla którego jej dyrektor podjęła zabiegi o niecodzienne trofeum. Akcja zakończyła się powodzeniem dzięki uprzejmości dyrektora naczelnego miejscowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.

„Jednym z ważnych celów muzeum jest dbanie o dziedzictwo kulturowe, a co za tym idzie, o zabytki. Od lat toczą się dyskusje jakie przedmioty możemy uznać za zabytki. Czasami są to rzeczy, które z pozoru nie wzbudzają w nas zainteresowania, lecz – gdy uwzględnimy kontekst – okazują się niezwykle istotnym elementem układanki, jaką jest historia” – wyjaśniło muzeum.

„Przedmiot ten ma wyjątkową wartość, stanowi bowiem świadectwo ważnego epizodu w dziejach świata, jakim jest okres pandemii” – czytamy w relacji.

Źródło: kk24.pl

RoM

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-12-30) -- [Org. tytuł: « Ampułka po pierwszej szczepionce – dziedzictwem kulturowym Kędzierzyna Koźla»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=121586 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]