Aktualizacja strony została wstrzymana

Kabaret i religia w jednym: Ampułka po pierwszej szczepionce stała się… dziedzictwem kulturowym

Ampułka po pierwszej szczepionce – dziedzictwem kulturowym Kędzierzyna Koźla

Muzeum w Kędzierzynie Koźlu zaliczyło do dziedzictwa kulturowego… ampułkę po pierwszej użytej w tym mieście szczepionce przeciwko COVID-19. Eksponat trafił do placówki dzięki specjalnym staraniom jej dyrektora.

„To była historyczna chwila – w niedzielę w Kędzierzynie-Koźlu podano pierwsze szczepionki przeciwko wirusowi Covid-19. Jedna z ampułek trafiła jako eksponat do Muzeum Ziemi Kozielskiej” – czytamy na lokalnym portalu kk24.pl.

Placówka przybliżyła powód, dla którego jej dyrektor podjęła zabiegi o niecodzienne trofeum. Akcja zakończyła się powodzeniem dzięki uprzejmości dyrektora naczelnego miejscowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.

„Jednym z ważnych celów muzeum jest dbanie o dziedzictwo kulturowe, a co za tym idzie, o zabytki. Od lat toczą się dyskusje jakie przedmioty możemy uznać za zabytki. Czasami są to rzeczy, które z pozoru nie wzbudzają w nas zainteresowania, lecz – gdy uwzględnimy kontekst – okazują się niezwykle istotnym elementem układanki, jaką jest historia” – wyjaśniło muzeum.

„Przedmiot ten ma wyjątkową wartość, stanowi bowiem świadectwo ważnego epizodu w dziejach świata, jakim jest okres pandemii” – czytamy w relacji.

Źródło: kk24.pl

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-12-30) | https://www.pch24.pl/ampulka-po-pierwszej-szczepionce—dziedzictwem-kulturowym-kedzierzyna-kozla,80983,i.html| Ampułka po pierwszej szczepionce – dziedzictwem kulturowym Kędzierzyna Koźla