Prezydent Brazylii: to bardzo podejrzane, że tak nas ponaglają do zakupu szczepionki na COVID-19

„Pośpiech ze szczepieniem jest nieuzasadniony, bo to coś, co ma wpływ na życie ludzi. Kiedy kogoś się szczepi, to układ odpornościowy może zareagować w nieprzewidywalny sposób” – powiedział prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Słowa te padły podczas rozmowy z synem polityka, której zapis opublikowano w sobotę w serwisie YouTube.

Bolsonaro od początku trwania tzw. pandemii kwestionuje jej dotkliwość i ostro krytykuje wszelkie restrykcje dotyczące kontaktów społecznych w celu jej ograniczenia. Polityk krytykuje również koncerny farmaceutyczne za ich nonszalancję i pośpiech w tworzeniu szczepionki przeciwko Covid-19.

Prezydent Brazylii podpisał wprawdzie w środę dekret wykonawczy dający rządowi „zielone światło” do zaciągnięcia długu w wysokości 20 mld reali (około 4 miliardy dolarów) na zakup szczepionek przeciwko Covid-19. Tłumaczył, że nie chce „upolityczniać kwestii pandemii”, ale jednocześnie zaznaczył, iż „nie śpieszy się z wydawaniem pieniędzy”. – Śpieszy mi się, żeby ratować życie ludzi. Nie chcę nikogo oceniać, ale to bardzo podejrzane, że tak nas ponaglają, żebyśmy wydali te 20 mld reali na zakup szczepionki – powiedział Bolsonaro. – W kontrakcie (na szczepionki) jest powiedziane wprost, że producent nie ponosi odpowiedzialności za efekty uboczne  – stwierdził prezydent Brazylii.

Najwyższy Sąd Federalny (STF) Brazylii zdecydował w czwartek, że szczepienie będzie obowiązkowe, ale nie przymusowe, upoważniając jednocześnie władze regionalne i lokalne do nakładania sankcji na osoby, które się nie zaszczepią.

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-12-21) | https://www.pch24.pl/prezydent-brazylii--to-bardzo-podejrzane--ze-tak-nas-ponaglaja-do-zakupu-szczepionki-na-covid-19,80759,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content