Aktualizacja strony została wstrzymana

Stan wojenny PiS: „Narodowa kwarantanna” celem „ograniczenia koronawirusa”

Rząd wprowadza „narodową kwarantannę”. Celem ograniczenie koronawirusa

Od 28 grudnia w Polsce zacznie obowiązywać „narodowa kwarantanna”. Rząd zdecydował, że w okresie świąteczno – noworocznym oraz we ferie, tylko takie rozwiązanie ochroni system opieki medycznej przed zapaścią. 

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, walka z koronawirusem trwa, a przed nami groźba tzw. trzeciej fali zachorowań. Jak mówił, trudno dziś liczyć, że szczepienie ochronią nas w najbliższej perspektywie, bo efekt szczepienia populacyjnego (nawet jeśli sprawnie zostanie przeprowadzone) na pewno nie pojawi się w styczniu, czy lutym. Minister wskazał, że jeśli zrealizuje się widmo trzeciej fali zachorowań, będzie to oznaczało przekroczenie wydolności służby zdrowia.

Minister zaapelował o odpowiedzialność i przestrzeganie norm i regulacji. Dodał zaraz, że same apele nie pomogą, stąd potrzebne są środki prewencyjne – a jest nim narodowa kwarantanna, która zostaje wprowadzona od 28 grudnia do 17 stycznia.

Jak ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski, ograniczenia dotyczyć będą m.in. hoteli. Zamknięte zostaną też stoki. Takie ruchy w połączeniu z przełożeniem ferii zimowych na pierwsze dwa tygodnie stycznia będą zniechęcały do wyjazdów w czasie wolnego od szkoły.

Zamknięte będą galerie handlowe, oprócz sklepów spożywczych, drogerii i aptek.

Będą też dodatkowe restrykcje w Sylwestra. Rząd chce bowiem, by obywatele nie tylko nie gromadzili się na imprezach, ale też ograniczyli podróżowanie między miastami. Ograniczenie przemieszczania się będą obowiązywały od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 1 stycznia 2021.

Celem podejmowanych działań jest ograniczenie przemieszczania się Polaków, co ma pomóc w walce z koronawirusem. Rząd ma bowiem obawę, że brak dystansu może doprowadzić w Polsce do trzeciej fali zakażeń. Ograniczeń należało się spodziewać po tym, jak na dodatkowe restrykcje zdecydowały się rządy państw sąsiadujących z Polską.

Minister poinformował, że zmianom nie ulegają limity w kościołach – nadal obowiązywać będzie zasada 15m2 na osobę.

MA

PEŁNY KOMUNIKAT ZA GOV.PL

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia – zamknięte stoki i nowe zasady bezpieczeństwa w Sylwestra

 

Przerwanie transmisji COVID-19 to jedyny skuteczny sposób na zwycięstwo w walce z koronawirusem. Umożliwi to szczepionka przeciwko COVID-19. Zanim jednak rozpoczniemy proces szczepień, musimy być szczególnie ostrożni i odpowiedzialni. Do 17 stycznia 2021 r. przedłużamy etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas po świętach.

Sylwester na nowych zasadach

Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników. Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużamy dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 

– 50% liczby miejsc siedzących, albo

– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Zdrowe i bezpieczne święta Bożego Narodzenia 

Przed nami święta Bożego Narodzenia, które zawsze były czasem spotkań rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczne będą jednak różniły się od tych z poprzednich lat. Nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-12-17) – [Org. tytuł: «Rząd wprowadza „narodową kwarantannę”. Celem ograniczenie koronawirusa»]

 


 

Rząd wprowadza godzinę policyjną w Sylwestra. „Rozporządzeniem można sobie co najwyżej ścianę wytapetować”

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia wprowadzony zostanie zakaz przemieszczenia się, czyli de facto godzina policyjna od 19 do 6 rano.

– Wprowadzamy ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 21.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia – poinformował Adam Niedzielski. Był to jednak błąd, bo zakaz obowiązuje od godziny 19.

Rząd zapewne ogłosił godzinę policyjną rozporządzeniem, co będzie całkowitym bezprawiem. Żadna godzina policyjna ogłoszona rozporządzeniem nie będzie miała mocy prawnej.

– Ale żeby zakazać przemieszczania się w Sylwestra, trzeba by było zmienić ustawę, albo wprowadzić stan klęski żywiołowej. Rozporządzeniem, które wprowadzi taki zakaz można sobie co najwyżej ścianę wytapetować – przypomina prawnik Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Za: Najwyższy Czas! (17 grudnia 2020)

 


 

Skip to content