Aktualizacja strony została wstrzymana

Australia: 10 lat więzienia za modlitwę o nawrócenie homoseksualisty?

Australijski stan Wiktoria zaprezentował projekt ustawy, która uznaje za przestępstwo działania mające na celu zmianę tak zwanej orientacji homoseksualistów i lesbijek. Ustawodawcy chcą zakazać nie tylko dobrowolnych terapii w placówkach medycznych, ale także praktyk opartych na modlitwie. Przedstawiciele Kościoła podkreślają, że ingerencje prawne poszły za daleko i zagrażają prawu do wolności religijnej.

Chrześcijański think tank Freedom for Faith określił projekt ustawy jako „najbardziej agresywny atak na wolność wyznania w historii stanu Wiktoria”. – To, o co się modlę, z kim i za kogo, to nie sprawa rządu – powiedział metropolita Melbourne arcybiskup Peter A. Comensoli w wywiadzie dla „The Sunday Age”. Zaznaczył, że proponowane rozwiązania nie mogą być zaakceptowane.

W ramach reform, każdemu, kto spróbuje stłumić lub zmienić czyjąś seksualność lub tożsamość płciową, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności lub grzywna w wysokości prawie 10 tysięcy dolarów, jeśli można udowodnić, że jego działania spowodowały trwałe konsekwencje. Kościół i inne wspólnoty wyznaniowe obawiają się, że będą karane za to, że promują wśród swoich wiernych życie zgodne z wyznawaną przez nich wiarą.

Nowe prawo rozszerza także rozumienie „przemocy w rodzinie”. Jeśli wejdzie w życie, za takową będzie uważana każda próba zmiany orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej członka rodziny. Ustawa zapewni narzędzia do podjęcia działań prawnych przeciwko swoim bliskim, np. rodzicom.

Ekspert ds. religii z Uniwersytetu w Newcastle, Neil Foster, obawia się, że Komisja Praw Człowieka, po wprowadzeniu nowego prawa, będzie musiała zgodzić się na przyznanie stróżom prawa bardzo szerokich uprawnień, aby mogli egzekwować przepisy. Zaznacza, że członkowie wspólnot wyznaniowych mają podstawy, aby czuć się zagrożeni.
Debata nad projektem ustawy jest zaplanowana na ten tydzień. Partia Liberalna nadal nie zdecydowała, czy pozwolić swoim członkom na głosowanie zgodnie z sumieniem, czy wprowadzić dyscyplinę partyjną. Prokurator generalny Shadow, Ed O’Donohue, wezwał rząd do odłożenia debaty na przyszły rok, aby dać posłom czas na zapoznanie się ze wszystkimi argumentami.

W międzyczasie Australijskie Lobby Chrześcijańskie rozpoczęło kampanię na rzecz powstrzymania reform, w ramach której wolontariusze odwiedzają gospodarstwa domowe i namawiają ludzi do wywierania presji na deputowanych, zwłaszcza przed nadchodzącą debatą, aby głosowali za odrzuceniem projektu ustawy.

Źródło: VaticanNews.va / KAI

RoM

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Dbajcie o język. Nie nazywajcie tego reformą.
Takisobie

czy to nie znak, że postępowcy wierzą w siłę modlitwy ? :
kyanka

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-12-07) | https://www.pch24.pl/australia--10-lat-wiezienia-za-modlitwe-o-nawrocenie-homoseksualisty-,80441,i.html

Skip to content