Aktualizacja strony została wstrzymana

UE chce aby państwa członkowskie zabroniły odprawiania Mszy w Boże Narodzenie

Jak pisze włoski portal katolicki, Komisja Europejska naciska na państwa członkowskie by w ramach reżimu sanitarnego zabroniły bądź maksymalnie ograniczyły możliwość odprawiania Mszy Świętej w zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

„Komisja Europejska zaleca obecnie wszystkim państwom członkowskim UE, aby nie odprawiano w nich Mszy bożonarodzeniowych. Nie chodzi tylko o pasterki, ale wszystkie Msze podczas świąt. Tego właśnie oczekiwano wczoraj w rozesłanym z Brukseli projekcie dokumentu, który zostanie oficjalnie zaprezentowany jutro 2 grudnia i który przedstawia wytyczne dotyczące organizacji Bożego Narodzenia i Nowego Roku w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia przez Covid” – czytamy na portalu La Nuova Bussola Quotidiana.

Jak głosi artykuł autorstwa Riccarda Cascioliego, dokument KE nosi tytuł „Strategia zachowania bezpieczeństwa”. Według informacji z poniedziałku, stanowi zalecenie dla państw, aby rozważyły ​​„niedopuszczanie do sprawowania Mszy”. Władze proszone są o „rozważenie unikania ceremonii religijnych z dużymi zgromadzeniami oraz zastąpienia ich wydarzeniami on-line, telewizyjnymi lub radiowymi”. Jeżeli jednak rządy obstawałyby przy zezwoleniu na odprawianie Mszy świętych z ludem, „należy zapewnić miejsca, w których rodziny będą mogły izolować się od innych ludzi, a w każdym przypadku należy zabronić śpiewów”.

„Obecnie trudno zaprzeczyć, że stoimy w obliczu nieuzasadnionego ataku na Msze i na każdą widoczną obecność chrześcijan. W kilku krajach w ostatnich tygodniach Msze święte z wiernymi zostały zawieszone, a tam, gdzie są sprawowane – jak we Włoszech – stosuje się nawet przesadne środki dla uniknięcia niebezpiecznych kontaktów. A w Boże Narodzenie obowiązywałyby te same rygory (…) alarm Unii Europejskiej jest całkowicie nie na miejscu, zwłaszcza że kościoły nigdy nie zostały zgłoszone jako ogniska epidemii” – komentuje autor.

W opinii Cascioliego, ingerencja Komisji Europejskiej stanowi kolejny dowód na to, że w toczącym się sporze o otwarte Msze nie chodzi tak naprawdę o zdrowie publiczne, ale o swobodę kultu religijnego. To dowód ingerencji władz świeckich (unijnych czy też krajowych) w życie Kościoła.

„W obliczu letniej lub nieistniejącej (w zależności od kraju) reakcji biskupów państwo posuwa się coraz dalej. Dzięki interwencji Komisji Europejskiej poprzeczka jest nadal podnoszona lub, lepiej, ponownie skraca się smycz nakładaną Kościołowi. I nawet jeśli nadchodzące wytyczne nie są wiążące, pozostają potężną bronią politycznego nacisku” – ocenia autor.

Cascioli zastanawia się, jakie będą reakcje na zalecenia UE – zarówno ze strony premiera Włoch, biskupów tego kraju, jak i samego papieża Franciszka, który dotychczas, w imię ochrony zdrowia publicznego, wspierał reżim sanitarny nakładany przez władze świeckie.

Źródło: La Nuova Bussola Quotidiana

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-12-01) | https://www.pch24.pl/ue-chce-aby-panstwa-czlonkowskie-zabronily-odprawiania-mszy-w-boze-narodzenie,80308,i.html