Aktualizacja strony została wstrzymana

Likwidacja stoczni w Świnoujściu. Pracownicy otrzymali wypowiedzenia

Pracownicy stoczni w Świnoujściu otrzymali w zeszły czwartek wypowiedzenia. Ma to związek z likwidacją ich zakładu pracy.

Stocznia jest likwidowana w celu ratowania stoczni w Szczecinie, która należy do tej samej spółki Gryfia SA – poinformował we wtorek „Wprost”. Zdaniem pracowników i lokalnej opozycji sprawa ma charakter polityczny.

Pracownicy stoczni w Świnoujściu poinformowali, że w czwartek otrzymali wypowiedzenia. Zakład jest sprzedawany przez właściciela – Zarząd Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.

W czwartek dostaliśmy wszyscy wypowiedzenia. W tym samym dniu pan premier Morawiecki i pan minister Gowin mówili o tym, że należy ratować wszystkie miejsca pracy, że każde miejsce pracy jest na wagę złota” – oświadczyła Aneta Stawicka z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni. „Potraktowano nas niegodnie, haniebnie. W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk” – dodała.

Firma zapewnia, że każdy pracownik otrzymał możliwość pracy w oddalonym o 100 kilometrów Zakładzie w Szczecinie. Stawicka zaznacza jednak, że zarobek stracą nie tylko etatowi pracownicy stoczni, lecz także kontrahenci i inni współpracownicy. Razem z ponad 200 pracownikami, którzy otrzymali wypowiedzenia, ze stocznią ma współpracować także około 1000 osób.

Ludzie przychodzili po te wypowiedzenia z płaczem. Jeden z pracowników, który miał 42 lata wymiaru pracy, o godz. 12 dostał wypowiedzenie bez świadczenia pracy już w tym dniu. Wziął swoją torbę, wziął reklamówkę, w której miał kilka ciuchów schowanych i tak jak zbity pies, jak smieć został wyrzuconym z zakładu pracy” – opowiada Bartłomiej Szmyt ze stoczniowego NSZZ „Solidarność”.

W połowie miesiąca zarząd Gryfii, którego prezesem jest były poseł PiS Krzysztof Zaremba informował, że ma zamiar zlikwidować zakład. Przyczyną ma być chęć uratowania stoczni w Szczecinie, która należy do tej samej spółki.

W 2013 roku oba zakłady zostały połączone. Już wówczas stocznia w Szczecinie miała problemy finansowe. Nabywca terenu dostanie zakaz działalności stoczniowej.

Ktoś wpadł na genialny pomysł zrobienia kanibalizmu. Naszą stocznię, która jest znakomicie zlokalizowana, prosperuje dobrze od wielu lat, likwiduje się, a zadłużoną, nierentowną, ale silniejszą politycznie stocznię w Szczecinie utrzymuje się” – podkreślił Szmyt.

Większość pracowników stoczni przyznaje, ze głosowało za Prawem i Sprawiedliwością, bo uwierzyło w ich szumne hasła. Hasła głoszone przez pana premiera Morawieckiego, pana Kaczyńskiego, pana Gróbarczyka” – dodał.

biznes.wprost.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (1 grudnia 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/likwidacja-stoczni-w-swinoujsciu-pracownicy-otrzymali-wypowiedzenia/

Skip to content