Krewki mieszkaniec Strasburga skazany za „antysemityzm”

Aktualizacja: 2020-12-1 3:36 pm

Wyczyn 38-letniego mężczyzny ze Strasburga trafił do statystyk aktów antysemickich we Francji. Chodziło jednak bardziej o czyn chuligański, a może o wystąpienie w obronie estetyki murów miasta.

Podpity mężczyzna spostrzegł graficiarza i wyrwał mu puszkę farby w sprayu. Jako, że graficiarz miał na głowie jarmułkę, namalował linię i postraszył żydowskiego artystę graffiti, że to granica „terenu zakazanego dla Żydów”. Do tego dorzucił soczystą wiązankę.

Są jednak równi i równiejsi. Mężczyzna został skazany w poniedziałek 30 listopada na sześć miesięcy więzienia. Sąd uzasadnił wyrok „publicznym nawoływaniem do nienawiści rasowej i poniżeniem”.

Do kary więzienia dorzucono wypłatę 500 euro dla poszkodowanego za „szkody niemajątkowe” oraz tysiąc euro odszkodowania dla stowarzyszeń, które wszczęły postępowanie cywilne. Chodzi o SOS Rasizm i Licrę.

Rzecz wydarzyła się pod koniec sierpnia. Młody graficiarz zabierał się do pomalowania osłony miejskich urządzeń elektrycznych w dzielnicy na wschodzie Strasburga. 38-latek kazał mu ściągnąć t-shirta z napisem „Izrael” i oddać sobie dwa spraye. Wymalował nimi na ziemi napis „zabronione Żydom”.

Bardziej od antysemityzmu krew zagotował mu zapewne alkohol. W październiku został przez sąd uniewinniony. Wzbudziło to jednak krytykę wyroku, a głos zabrała nawet prefekt departamentu Bas-Rhin, Josiane Chevalier. W czasie kolejnej rozprawy pozwany kilkakrotnie przepraszał i zapewniał, że „zrozumiał swój błąd”.

Winę zwalał na alkohol, zawód miłosny i nieudane poszukiwanie pracy. Dodał też, że napatrzył się za dużo na informacje o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Jego prawnik Élise Le Guennec-Schmitt mówiła o „odosobnionym, bezmyślnym akcie, bez żadnego podtekstu ideologicznego”.

Facet poszedł siedzieć, bo okazał się recydywistą. W listopadzie został skazany dodatkowo na osiem miesięcy więzienia za spryskanie krwią pielęgniarki na izbie przyjęć. Pokazuje to jednak, że chodzi tu bardziej o krewkiego chuligana z problemami psychicznymi niż antysemitę. Licra i SOS Rasizm swoje jednak skasowali.

Źródło: Le Figaro

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=120877 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]