Aktualizacja strony została wstrzymana

Krewki mieszkaniec Strasburga skazany za „antysemityzm”

Wyczyn 38-letniego mężczyzny ze Strasburga trafił do statystyk aktów antysemickich we Francji. Chodziło jednak bardziej o czyn chuligański, a może o wystąpienie w obronie estetyki murów miasta.

Podpity mężczyzna spostrzegł graficiarza i wyrwał mu puszkę farby w sprayu. Jako, że graficiarz miał na głowie jarmułkę, namalował linię i postraszył żydowskiego artystę graffiti, że to granica „terenu zakazanego dla Żydów”. Do tego dorzucił soczystą wiązankę.

Są jednak równi i równiejsi. Mężczyzna został skazany w poniedziałek 30 listopada na sześć miesięcy więzienia. Sąd uzasadnił wyrok „publicznym nawoływaniem do nienawiści rasowej i poniżeniem”.

Do kary więzienia dorzucono wypłatę 500 euro dla poszkodowanego za „szkody niemajątkowe” oraz tysiąc euro odszkodowania dla stowarzyszeń, które wszczęły postępowanie cywilne. Chodzi o SOS Rasizm i Licrę.

Rzecz wydarzyła się pod koniec sierpnia. Młody graficiarz zabierał się do pomalowania osłony miejskich urządzeń elektrycznych w dzielnicy na wschodzie Strasburga. 38-latek kazał mu ściągnąć t-shirta z napisem „Izrael” i oddać sobie dwa spraye. Wymalował nimi na ziemi napis „zabronione Żydom”.

Bardziej od antysemityzmu krew zagotował mu zapewne alkohol. W październiku został przez sąd uniewinniony. Wzbudziło to jednak krytykę wyroku, a głos zabrała nawet prefekt departamentu Bas-Rhin, Josiane Chevalier. W czasie kolejnej rozprawy pozwany kilkakrotnie przepraszał i zapewniał, że „zrozumiał swój błąd”.

Winę zwalał na alkohol, zawód miłosny i nieudane poszukiwanie pracy. Dodał też, że napatrzył się za dużo na informacje o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Jego prawnik Élise Le Guennec-Schmitt mówiła o „odosobnionym, bezmyślnym akcie, bez żadnego podtekstu ideologicznego”.

Facet poszedł siedzieć, bo okazał się recydywistą. W listopadzie został skazany dodatkowo na osiem miesięcy więzienia za spryskanie krwią pielęgniarki na izbie przyjęć. Pokazuje to jednak, że chodzi tu bardziej o krewkiego chuligana z problemami psychicznymi niż antysemitę. Licra i SOS Rasizm swoje jednak skasowali.

Źródło: Le Figaro

Za: Najwyższy Czas! (1 grudnia 2020) | https://nczas.com/2020/12/01/krewki-mieszkaniec-strasburga-skazany-za-antysemityzm/

Skip to content