Dyrektor Muzeum Literatury nazwał Polaków „nowymi Żydami”. „Soros uczynił z Europy komorę gazową”

Aktualizacja: 2020-11-29 7:00 pm

Dyrektor Muzeum Literatury w Budapeszcie wywołał międzynarodowy skandal swoim artykułem o George’u Sorosie. Po krytyce ze strony organizacji żydowskich usunął artykuł z sieci.

Dyrektor Muzeum Literatury im. Petöfiego w Budapeszcie Szilard Demeter to jeden z zaufanych ludzi Wiktora Orbana. W sobotę opublikował na wspierającym rząd portalu origo.hu artykuł, który poświęcił urodzonemu na Węgrzech miliarderowi.

W swoim artykule nazwał Węgry i Polskę „nowymi Żydami”, a Europę „komorą gazową Sorosa”. – Z pojemników wielokulturowego, otwartego społeczeństwa wydostaje się trujący gaz, który jest śmiertelny dla europejskiego stylu życia – napisał Demeter.

Na artykuł dyrektora zareagowali dyplomaci i organizacje żydowskie. Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Christoph Heubner, potępił wypowiedzi Demetera.

– Nie tylko na Węgrzech ocaleni z Holokaustu czują obrzydzenie i są przerażeni tymi dziwacznymi oraz przepełnionymi nienawiścią wypowiedziami – stwierdził Heubner. Na Węgrzech przeciwko słowom Demetera zaprotestowały ambasada Izraela i Federacja Węgierskich Gmin Żydowskich.

Dyrektor się ugiął i w niedzielę artykuł został skasowany. Tłumacząc się z zamieszania Demeter stwierdził: „Przyznaję moim krytykom rację w tym sensie, że przypisywanie w dzisiejszych czasach atrybutów nazistowskich, oznacza relatywizację i porównania z nazizmem mimowolnie ranią pamięć ofiar”.

George Soros jest ulubionym przeciwnikiem rządu Orbana. W Polsce działa Fundacja Batorego, której fundatorem jest miliarder.

W usuniętym artykule dyrektor muzeum nazwał filantropa „liberalnym Fuehrerem” zrównując go tym samym z Adolfem Hitlerem. Demeter oprócz piastowania stanowiska dyrektora zasiada w licznych gremiach, które decydują o przydzielaniu subwencji w obszarze literatury czy w branży muzycznej.

Źródło: Deutsche Welle

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=120804 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]