Aktualizacja strony została wstrzymana

Prezydent Iranu oskarża Izrael o zamordowanie czołowego irańskiego naukowca

Prezydent Iranu Hassan Rouhani oskarżył w sobotę Izrael o zabicie czołowego naukowca nuklearnego w kraju, uważanego przez zachód za architekta tajnego wojskowego programu nuklearnego Iranu – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, prezydent Iranu Hassan Rouhani oskarżył w sobotę Izrael o zamordowanie Mohsena Fakhrizadeha, czołowego irańskiego naukowca nuklearnego.

„Nasi ludzie są zbyt mądrzy aby wpaść w pułapkę reżimu syjonistycznego (Izraela). Iran z pewnością we właściwym czasie odpowie na męczeństwo naszego naukowca” – powiedział Rouhani na transmitowanym w telewizji posiedzeniu gabinetu.

„Po raz kolejny złe ręce globalnej arogancji i syjonistycznych (izraelskich) najemników zostały splamione krwią irańskiego syna” – powiedział Rouhani w sobotnim oświadczeniu, dodając, że śmierć Fakhrizadeha nie spowolni działania nuklearnego Iranu.

Państwowa irańska telewizja podała, że ​​Fakhrizadeh został zaatakowany przez „uzbrojone elementy terrorystyczne”. Zmarł w lokalnym szpitalu po tym, jak lekarze i ratownicy medyczni nie zdołali go uratować. Półoficjalna agencja informacyjna Fars, uważana za zbliżoną do Gwardii Rewolucyjnej, poinformowała, że ​​atak miał miejsce w Absard, małym mieście na wschód od Teheranu. Jak podano, świadkowie usłyszeli odgłos eksplozji, a następnie wystrzały z broni automatycznej. Atak był wymierzony w samochód, w którym znajdował się Fakhrizadeh.

Wraz z naukowcem zostali ranni ochroniarze, którzy także trafili do szpitala. Jak pisze AP, na zdjęciach i wideo udostępnionych w Internecie widać nissana z dziurami po kulach w przedniej szybie oraz kałużę krwi na drodze.

Dotychczas nikt nie przyznał się do ataku, jednak irańskie media zwróciły uwagę na zainteresowanie, jakie premier Izraela Binjamin Netanjahu okazywał wcześniej Fakhrizadehowi. W 2018 roku podczas prezentacji materiałów, które miały być skradzione przez Izrael z irańskiego archiwum nuklearnego Netanjahu mówił: „Kluczową częścią planu było utworzenie nowych organizacji w celu kontynuowania prac. Tak ujął to dr Mohsen Fakhrizadeh, szef projektu Amad. Zapamiętajcie to imię, Fakhrizadeh”.

Izrael i Zachód twierdziły, że zakończony na początku tego wieku program Amad, którym kierował Fakhrizadeh, był operacją wojskową mającą na celu zbadanie możliwości zbudowania broni jądrowej w Iranie. Teheran od dawna utrzymuje, że jego program nuklearny jest pokojowy.

Ze strony przedstawicieli irańskich władz płyną sugestie, że za zamachem na Fakhrizadeha stoi Izrael. Państwo to od dawna było podejrzewane o dokonanie serii zabójstw irańskich naukowców jądrowych przed prawie 10 laty.

„Terroryści zamordowali dziś wybitnego irańskiego naukowca. To tchórzostwo – z poważnymi oznakami izraelskiej roli – pokazuje rozpaczliwe podżeganie przez sprawców do wojny” – napisał na Twitterze szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Kresy.pl/Reuters

Za: Kresy.pl (28 listopada 2020)

 


 

Iran: Diabelskie dłonie światowej arogancji splamione krwią

Prezydent Iranu Hassan Rouhani oświadczył, że to twór syjonistyczny ponosi odpowiedzialność za zabicie irańskiego naukowca Mohsena Fachirizadego uważanego za ojca irańskiego programu jądrowego. Oświadczenie głowy państwa jest szeroko cytowane w sobotę w irańskich mediach. 

„Po raz kolejny diabelskie dłonie światowej arogancji zostały splamione krwią” – napisał Rouhani w swym oświadczeniu. Bezpośrednią odpowiedzialnością za likwidację irańskiego eksperta ds. jądrowych obarczył najemnika wysłanego przez uzurpatorski reżym syjonistyczny. 

„Zamordowanie męczennika za sprawę Fachirizadego pokazuje całą głębię rozpaczy i nienawiści żywionej do Iranu” – zaznaczył Rouhani. Zapowiedział, że śmierć naukowca „nie wpłynie na osiągnięcia, których się spodziewamy na naszej drodze”. Słowa są zapowiedzią kontynuacji irańskiego programu nuklearnego. 

Bojąc się o swoje bezpieczeństwo, reżim syjonistyczny najwyższy poziom alertu dla wszystkich swych gniazd szpiegów (tzw. ambasad). 

(na podst. Tvp.info/opr. Eugeniusz Onufryjuk) 

Komentarz Redakcji: Redakcja xportal.pl oraz Organizacja F. wyrażają swoje kondolencje Islamskiej Republiki Iranu z powodu tchórzliwego morderstwa na Mohsena Fachirzadego. Z pomocą Boża, sprawcy tego haniebnego czynu dostaną to, na co zasłużyli. 

Za: xportal.pl (28 listopada 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Nie chcemy wróżyć czy być jakimś złym prorokiem, ale okres ostanich dni prezydenta Trumpa i krojenia nowej prezydentury, okres turbulencji politycznych i zamordyzmu wprowadzonego na świecie pod przykrywką tzw. pandemii, jest idealnym momentem na „rozprawienie się z Iranem”. Czy terrorystyczne państewko o nazwie Izrael samo rozpocznie atak – można wątpić, bo taktyka przebiegłego syjonizmu wymaga posługiwania się innymi. Siły militarne USA pasują do tego idealnie, ale oczywiście konieczna będzie prowokacja, najlepiej właśnie na terenie Stanów Zjednoczonych albo wymierzona w jej interesy. Czekamy na rozwój wypadków i miejmy nadzieję, że jesteśmy w błędzie.

 


 

.