Apel szwajcarskich lekarzy, aby starsze osoby zrzekały się pomocy i nie zajmowały łóżek w szpitalach

Aktualizacja: 2020-11-26 1:13 pm

Szwajcarscy lekarze wystosowali apel do osób po 60. roku życia, szczególnie narażonych na ciężki przebieg Covid-19, aby nie zajmowali łóżek w szpitalach. Apel spotkał się z ostrą krytyką.

Lekarze poprosili, aby pacjenci z koronawirusem wypełnili deklarację DNAR (oświadczenie o „nie reanimacji”), czyli by zrzekli się pomocy lekarskiej w sytuacji, gdy ich życie byłoby poważnie zagrożone i nie rokowało na dalsze przeżycie.

Swój apel kierują do osób po 60-tce, z cukrzycą, chorobami płuc i serca. Miałoby to odciążyć przepełnione oddziały intensywnej terapii.

Nasze łóżka z certyfikatem (z intensywnej terapii – red.) są niemal w całości zajęte. Od niedawna mamy ich trochę w rezerwie, głównie dlatego, że większość szpitali przeniosła tylu lekarzy, ilu mogła, na OIOM. Ci lekarze nigdy tam nie pracowali, ale sytuacja jest krytyczna – powiedział prof. Thierry Fumeaux, były prezes stowarzyszenia Medycyny Intensywnej Terapii (SGI), które apel wystosowało.

Uściślono, że chodzi przede wszystkim o osoby z wysokiego ryzyka, które nie mają większych szans na przeżycie w przypadku ostrego przebiegu Covid-19 wraz z tzw. chorobami współistniejącymi.

W ten sposób, jeśli osoby podpiszą wspomnianą deklarację DNAR, umarłyby wcześniej w domu, a nie w szpitalu.

Prośba spotkała się z ostrą krytyką stowarzyszenia Pro Senectute Schweiz, zrzeszających głównie osoby starsze. W oświadczeniu podkreślono, że choć sytuacja z koronawirusem jest nadzwyczajna, to jeszcze nie krytyczna, a decyzję o wystosowaniu apelu podjęto zbyt wcześnie, zaś jego wydźwięk jest „przesadzony”.

Źródło: euroweeklynews.com/Reuters/NCzas

Za: Najwyższy Czas! (26 listopada 2020) -- [Org. tytuł: « Szokujący apel szwajcarskich lekarzy. Chcą, by starsze osoby zrzekały się pomocy i nie zajmowały łóżek w szpitalach»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=120739 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]