Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: Konsekracja nowego kościoła Bractwa

31 października 2020 r. bp Alfons de Galarreta w Saint-Michel-en-Brenne w departamencie Indre (centralna Francja) konsekrował kościół pw. św. Cyrana. Po ponad 40 latach oczekiwania tamtejsza wspólnota Sióstr Bractwa św. Piusa X doczekała się wreszcie godnego miejsca, w którym może oddawać chwałę Panu Bogu.

Nowo wybudowany kościół otrzymał za patrona św. Cyrana, gdyż ten święty opat (nie należy go mylić z XVII-wiecznym jansenistą Janem Duvergier de Hauranne, znanym jako opat Saint-Cyran!) w tym właśnie miejscu w VII wieku założył klasztor benedyktyński, w którym żyło trzech kanonizowanych świętych: sam Cyran oraz Barontiusz i Dezyderiusz.

Konsekracja świątyni polega na jej symbolicznym oczyszczeniu i poświęceniu. Ceremonia rozpoczyna się od aspersji zewnętrznych ścian, wejścia do kościoła, któremu towarzyszy śpiew Litanii do wszystkich świętych, aspersji wewnętrznych ścian i podłogi, potem następuje oczyszczenie ołtarza, objęcie w posiadanie i poświęcenie.

Druga część uroczystości to wmurowanie przygotowanych dzień wcześniej relikwii. Procesja opuszcza kościół przez mniejsze drzwi i wchodzi przez nawę główną. Relikwie zostają zapieczętowane w ołtarzu. (W nowym ołtarzu kościoła w Saint-Michel-en-Brenne umieszczono relikwie św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Benedykta opata oraz św. Filomeny, dziewicy i męczennicy.)

Trzecia część ceremonii to konsekracja kościoła i ołtarza. Biskup kroczy wzdłuż murów kościoła, zatrzymując się przed każdym z wmurowanych w ścianie krzyży, aby namaścić go krzyżmem świętym. To samo czyni na ołtarzu, na którym następnie usypuje z ziaren kadzidła pięć krzyży, a na każdym z nich umieszcza krzyż ze świeczek, których knoty zapala w taki sposób, aby wypaliły kadzidło. Po zakończonej konsekracji biskup wychodzi wraz z procesją, a ołtarz zostaje przyozdobiony krzyżem, świecznikami oraz kwiatami.

Źródło

Za: Wiadomości Tradycji Katolickiej (25 listopada 2020) | https://news.fsspx.pl/2020/11/francja-konsekracja-nowego-kosciola-bractwa/