Hiszpania przyjęła ustawę o edukacji seksualnej 6-latków

Aktualizacja: 2020-11-20 6:25 pm

Niższa izba hiszpańskiego parlamentu przyjęła ustawę przewidującą edukację seksualną 6-latków.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, hiszpański Kongres Deputowanych przyjął w czwartek ustawę wprowadzającą obowiązkową edukację seksualną dzieci od 6 roku życia. Za ustawą nazwaną od nazwiska minister oświaty „prawem Celaa” zagłosowało 177 deputowanych z lewicowej koalicji, katalońskich i baskijskich ugrupowań separatystycznych oraz kilku mniejszych partii lewicowych. Przeciw było 148 deputowanych z Partii Ludowej oraz konserwatyści z Vox. 17 deputowanych wstrzymało się od głosu.

Centroprawicowa i konserwatywna opozycja skwitowała przyjęcie ustawy okrzykami „Hańba!”, „Indoktrynacja!” i „Chcemy wolności!”.

Przeciwnicy ustawy zarzucali jej ograniczanie praw rodziców na wpływanie na program nauczania oraz zwiększenie kompetencji rządów regionów autonomicznych w obszarze edukacji. Pojawiał się też zarzut demoralizacji dzieci przez tak wczesne rozpoczęcie edukacji seksualnej. Nowe prawo wymaga, by w szkole podstawowej uczniowie poznali i ocenili „ludzki wymiar seksualności w całej swojej różnorodności”.

Ustawa wzbudza także kontrowersje z powodu możliwości ograniczenia przez regiony języka kastylijskiego będącego podstawą współczesnego języka hiszpańskiego oraz zmniejszenia finansowania szkół publiczno-prywatnych, z których większość prowadzi Kościół katolicki.

W ramach „przeciwdziałania segregacji oświatowej” ustawa ogranicza liczbę szkół specjalnych i przewiduje włączenie dzieci upośledzonych do systemu edukacji dla zdrowych uczniów.

Kresy.pl / polskieradio24.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=120602 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]