W oparach absurdu! Postępowanie dyscyplinarne wobec oficera, bo kompletował do kompanii honorowej żołnierzy z… niebieskimi oczami

Aktualizacja: 2020-11-20 6:25 pm

Niebieskie oczy stały się przyczyną wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego wobec oficera francuskiej armii. Takie kryterium okazało się sprzeczne „sprzeczne z wartościami różnorodności” armii”.

Chodzi o oficera ze szkoły w Saumur (Maine-et-Loire), który prawdopodobnie zostanie przykładnie ukarany. O sprawie doniósł „Le Journal du Dimanche”.

Błąd oficera polegał na tym, że chciał, by kompania reprezentacyjna rocznika kończącego kurs dowódców kompanii w tej szkole wojskowej wyglądała jak najlepiej. W wysłanym mailu zalecił dyrekcji, by dobrać do niej żołnierzu według czterech kryteriów.

Proponował tu: wyniki w nauce, wzrost pomiędzy 1,75 a 1,85 m., krótkie włosy i… niebieskie oczy. Te kryteria wojskowej estetyki podpadły ministerstwu. Co ciekawe, nikt się nie czepia dyskryminacji niskich i bardzo wysokich, ale właśnie koloru oczu.

Ministerstwo Sił Zbrojnych potwierdziło, że oficer został natychmiast objęty dochodzeniem dyscyplinarnym w celu ukarania. Minister Florence Parly uznała, że to „niedopuszczalne przesłanie jest sprzeczne z wartościami różnorodności i otwartości, na które armia pozostaje otwarta”.

Dodała, że „takie działania są bardzo szkodliwe dla tej instytucji”. Rzecznik armii pułkownik Eric de Lapresle stwierdził, że ​​„armia nie zaakceptuje żadnej formy dyskryminacji, a wszystko, co się z nią wiąże, podlega karze bez żadnej tolerancji”. Tylko co z tymi niskimi, wysokimi, owłosionymi i tymi, którym np. warunki umysłowe nie pozwoliły być prymusami?

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=120595 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]