Oficjalnie zmarła na COVID-19. Test okazał się negatywny. „Jak nie ma wyniku, traktujemy jako zakażona covid”

Aktualizacja: 2020-11-18 1:09 pm

W szpitalu w Bielsku Podlaskim zmarła kobieta. Oficjalnie na Covid-19, choć test na koronawirusa okazał się negatywny. Rodzina nie mogła dokonać tradycyjnego pochówku.

O skandalicznej sytuacji pisze „Kurier Podlaski”. 50-latka źle się czuła, ale do szpitala w Siemiatyczach nie została przyjęta. Lekarze zalecili odpoczywać i przepisali leki.

Kobieta wróciła więc do domu, ale stan zdrowia nie poprawiał się. Z każdym dniem było gorzej, więc tym razem po kobietę przyjechała karetka. Ratownicy medyczni odwieźli 50-latkę do szpitala jednoimiennego (tzw. covidowego) w Bielsku Podlaskim.

Decyzja o wyborze szpitala zszokowała rodzinę. Kobieta nie miała bowiem stwierdzonego koronawirusa. Bliscy byli przekonani, że 50-latka jedzie do szpitala w Siemiatyczach. O innej placówce dowiedzieli się po kilku godzinach. W międzyczasie kobiecie pobrano wymaz.

Krótko po przewiezieniu do szpitala w Bielsku Podlaskim pacjentka zmarła. Jako oficjalną przyczynę zgonu wpisano Covid-19 (wraz z chorobami współistniejącymi). W takiej sytuacji uruchamiana jest specjalna procedura pogrzebu. Szpital przekazał ciało firmie pogrzebowej. Rodzina nic o tym nie wiedziała.

Gdy się dowiedziała, chciała za wszelką cenę procedurę powstrzymać. Ale nic nie była w stanie zrobić. 50-latkę uznano za zmarłą na Covid, co oznacza, że rodzina nie ma możliwości zobaczyć bliskiej, ani wyprawić chociażby Mszy Świętej pogrzebowej z trumną w kościele.

Po kilku dniach przyszedł wynik testu. Okazało się, że 50-latka nie miała Covidu. Test był negatywny.

Mama nie miała wirusa, a na covid ją pochowali. Chcieliśmy poczekać z pochówkiem mamy do uzyskania wyniku z wymazu, na przykład przechować ciało w prosektorium. Dzwoniliśmy do sanepidu w Siemiatyczach, lecz usłyszeliśmy informację, jak nie ma wyniku „to traktujemy jako zakażona covid” – opowiadała w rozmowie z „Kurierem Podlaskim” osoba z rodziny zmarłej.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=120517 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]