Aktualizacja strony została wstrzymana

Od dziś zakaz lotów międzynarodowych do 10 państw, z wyjątkiem… miejsc najbardziej groźnych

Od dziś [11 listopada 2020] do 24 listopada obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 10 państw, w tym m.in. do USA (z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork0, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji. Na liście nie ma krajów z UE. – informuje Komunikat MSZ.

Na liście zakazującej lądowania samolotów na polskich lotniskach wpisano: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Argentynę, Armenię, Kostarykę, Liban, Macedonię oraz USA, z wyjątkiem lotnisk dwóch stanów: Illinois i Nowy Jork.

Na uwagę zasługuje wykluczenie z zakazu samolotów wykonujących loty z lotnisk dwóch stanów: Illinois i Nowy Jork. Jeśli spojrzymy na aktualną mapę tzw. nowych przypadków koronawirusa w USA, to właśnie te dwa stany: Nowy Jork i Illinois zaliczone są do „najgroźniejszych”, z ponad 200 tysiącami przypadków. Wiele innych stanów oznaczonych jest jaśniejszymi kolorami, z liczbą poniżej 200 tysięcy, poniżej 50 tysięcy, a nawet poniżej 20 tysięcy przypadków. Tak się jednak składa, że kursowe loty z USA do Polski odbywają się najczęściej z lotnisk w Nowym Jorku i Illinois, stąd wyłączenie ich z zakazu, oczywiście z przyczyn innych niż medyczna konieczność.

Przykład powyższy po raz kolejny pokazuje upolitycznienie tzw. pandemii koronawirusa, bowiem gdybyśmy mieli do czynienia z prawdziwą pandemią z prawdziwymi przypadkami groźnej choroby, to żadne względy biznesowe czy ekonomiczne nie zezwalałyby na dokonywanie tego rodzaju wyjątków.

Oprac. www.bibula.com
2020-11-11

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: www.gov.pl (10.11.2020) | https://www.gov.pl/web/dyplomacja/komunikat-msz-dotyczacy-rozporzadzenia-ws-zakazow-w-ruchu-lotniczym

Skip to content