Francja: Msze nadal bez udziału wiernych. Rada Stanu odrzuciła odwołanie episkopatu

Aktualizacja: 2020-11-8 12:05 pm

Francuska Rada Stanu odrzuciła odwołanie episkopatu wobec decyzji rządu o zakazie odprawiania Mszy Świętych z udziałem wiernych. Od 3 listopada br. w związku z sytuacją epidemiczną we Francji obowiązują nowe obostrzenia, w tym zakaz udziału wiernych w nabożeństwach. Jedyny wyjątek stanowią pogrzeby, w których może uczestniczyć do 30 osób.

Rada Stanu uznała, że obowiązujący zakaz jest odpowiedni w świetle zagrożeń dla zdrowia i konstytucyjnej potrzeby ochrony zdrowia oraz, że nie stoi w sprzeczności z prawem do podstawowej wolności wyznania. Na 16 listopada wprowadzono jednak klauzulę rewizji, umożliwiającą poluzowanie obostrzeń jeżeli sytuacja sanitarna będzie na to pozwalała.

Rzecznik Episkopatu Vincent Neynom na łamach „Le Figaro” wyraził rozczarowanie decyzją pełniącej funkcję najwyższego sądu administracyjnego Rady Stanu.Neynon zapewnił jednak, że biskupi podporządkują się rozstrzygnięciu Rady.

Środowiska katolickie wystosowały specjalną petycję, w której domagano się przywrócenia możliwości uczestnictwa w nabożeństwach pod warunkiem zachowania odpowiednich przepisów sanitarnych. Apel podpisało ponad 100 tys. francuskich katolików.

Źródło: tvp.info
PR

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=120317 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]