Aktualizacja strony została wstrzymana

Izraelskie media: USA mogą sprzedać Izraelowi jedną ze swoich najpotężniejszych bomb

W tym tygodniu izraelska stacja Kanał 12 podała, że Izrael może wkrótce pozyskać potężną bombę penetrującą GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP), zdolną do niszczenia bardzo silnych umocnień, a także irańskich instalacji jądrowych.

Według Kanału 12, członkowie Kongresu USA, zarówno z Partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej, złożyli projekt ustawy umożliwiającej sprzedaż Izraelowi bomb służących do niszczenia bunkrów i potężnych umocnień. Projekt ma być konsultowany z wysokimi rangą urzędnikami Pentagonu.

Jak dotąd, według obowiązującego prawa, Stany Zjednoczone nie mogą sprzedawać takich bomb jza granicę. Projekt miałby jednak zmienić zapis stosownej ustawy i umożliwić sprzedać takiej broni tylko i wyłącznie Izraelowi, z wyłączeniem innych krajów świata. Miałoby to pomóc państwu izraelskiemu zachować relatywną przewagę na Bliskim Wschodzie.

Cześć mediów podaje, że sprawa dotyczy bomby paliwowo-powietrznej GBU-43/B MOAB, która została opracowana podczas wojny w Iraku przez Air Force Research Laboratory. Liczy dziewięć metrów długości i waży 9800 kg z czego 8482 kg stanowi materiał bojowy. Zasięg jej eksplozji wynosi 300 metrów. Media izraelskie piszą jednak nie o GBU-43/B, ale o naprowadzanej bombie penetrującej GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP), o wadze 14 ton i której oceniana przebijalność wynosi 60 metrów zbrojonego betonu o wytrzymałości na ściskanie 35 MPa, 8 metrów zbrojonego betonu o wytrzymałości na ściskanie 69 MPa lub 40 metrów skały o średniej twardości.

Kanał 12 zaznacza, że GBU-57 to jedna z największych, nienuklearnych bomb w amerykańskim arsenale, zdolna m.in. do niszczenia irańskich instalacji nuklearnych.

Izraelska stacja zwraca przy tym uwagę, że minister obrony Izraela, Benny Gantz, podpisał z Amerykanami szereg porozumień wojskowych podczas swojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie. Obył tam również rozmowy z Amerykanami, których celem miało być uzyskanie od nich potwierdzenia, że Biały Dom chce zapewnić Izraelowi utrzymanie przewagi jakościowej uzbrojenia nad innymi państwami regionu. Kanał 12 przypuszcza też, że sprzedać potężnej bomby stronie izraelskiej może być rodzajem kompensacji za plany sprzedania Zjednoczonym Emiratom Arabskim myśliwców F-35. Temat ten miał być omawiany podczas wizyty Gantza w Waszyngtonie.

Channel 12 / almasdarnews.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (29 października 2020)

 


 

Stany Zjednoczone sprzedadzą Izraelowi myśliwce F-22

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Mark Esper powiedział izraelskim urzędnikom podczas wizyty w Izraelu w tym tygodniu, że administracja Trumpa zatwierdziła sprzedaż myśliwców F-22 państwu żydowskiemu – poinformował w sobotę portal The Times of Israel.

Prezydent USA Donald Trump zgodził się na sprzedaż do Izraela samolotów F-22 Raptor – poinformował w sobotę The Times of Israel. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Mark Esper miał przekazać tą informację podczas wizyty w Izraelu.

Przedstawiciele izraelskiej obrony mieli zażądać zakupu F-22 – jednego z najbardziej zaawansowanych myśliwców na świecie – w celu utrzymania jakościowej przewagi militarnej Izraela w regionie po tym, jak Stany Zjednoczone zgodziły się sprzedać myśliwce F-35 Zjednoczonym Emiratom Arabskim.

Izrael wcześniej wyraził zainteresowanie zakupem F-22, ale Amerykanie odmówili. Stany Zjednoczone wstrzymały produkcję myśliwca w 2011 roku i prawnie zabroniły jego sprzedaży do innych krajów.

Esper i minister obrony Benny Gantz spotkali się trzy razy w ciągu nieco ponad miesiąca, łącznie z wizytą Espera w Tel Awiwie w czwartek. Podczas podróży Esper spotkał się również z premierem Benjaminem Netanjahu, dyrektorem generalnym Ministerstwa Obrony Amirem Eshelem i szefem sztabu Sił Obronnych Izraela Avivem Kochavim.

„Dyskutowali o konieczności utrzymania regionalnego bezpieczeństwa i stabilności oraz konfrontacji z Iranem” – poinformowało biuro Gantza.

Premier Benjamin Netanjahu początkowo wyraził sprzeciw wobec sprzedaży, ale w zeszły piątek zmienił swoje stanowisko, wydając oświadczenie, w którym stwierdza, że ​​nie sprzeciwia się planom dostarczenia ZEA „pewnych systemów uzbrojenia” przez Stany Zjednoczone.

Poproszony o skomentowanie zawiadomienia Kongresu, Netanjahu powiedział w czwartek dziennikarzom, że nastąpiło to po szeroko zakrojonych rozmowach między USA i Izraelem, podczas których Jerozolima otrzymała „coś więcej niż tylko bezpieczeństwo” w zapewnieniach Stanów Zjednoczonych, że jej przewaga militarna w regionie zostanie utrzymana.

„Stoimy w obliczu wspólnego zagrożenia”, powiedział, najwyraźniej sugerując, że Stany Zjednoczone mogą sprzedać broń do ZEA, biorąc pod uwagę ich wspólnego wroga, Iran.

Jak poinformowaliśmy wcześniej, Departament Stanu USA chce sprzedać aż 50 myśliwców F-35 Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Umowa ma być warta około 10,4 miliarda dolarów.

Wiadomość pojawiła się, gdy administracja Trumpa nieformalnie poinformowała Kongres o swoim planie sprzedaży zaawansowanego myśliwca F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w czwartek. Według portalu rozpoczęły się już debaty na temat tego, jak skonstruować umowę na F-35 z ZEA bez naruszania jakościowej przewagi militarnej Izraela na Bliskim Wschodzie.

Jeśli Kongres zezwoli na sprzedaż, a Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydują się kupić pełną liczbę konwencjonalnych wariantów F-35A objętych umową, miałyby one podobną siłę z Izraelem.

Wśród doniesień, że administracja Trumpa próbuje szybko zakontraktować sprzedaż F-35, kluczowi demokratyczni prawodawcy nadal nalegają na przemyślane podejście, powołując się na obawy o bezpieczeństwo Izraela i wrażliwą technologię samolotu bojowego.

„Ta technologia znacząco zmieniłaby równowagę militarną w Zatoce i wpłynęłaby na przewagę militarną Izraela”, powiedział w oświadczeniu przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel. Eksport tego samolotu wymaga bardzo dokładnego rozważenia i Kongres musi przeanalizować wszystkie konsekwencje. Pośpiech w tej sprzedaży nie leży w niczyim interesie”.

Kresy.pl/The Times of Israel

Za: Kresy.pl ()

 


 

Skip to content