Kary za brak maski będą dwukrotnie wyższe

Kary za brak lub nieprawidłowe założenie maski będą dwukrotnie wyższe. Prawo ich nakładania przysługiwać będzie nie tylko policji, ale także straży miejskiej i straży ochrony kolei.  

W ocenie wielu prawników narzucany przez rząd obowiązek zakładania masek był jak dotąd wadliwy; oparto go na rozporządzeniu, a nie ustawie, tak, jak wymaga tego konstytucja. Stąd wiele osób, które policja próbowała ukarać mandatem za brak lub nieprawidłowe założenie maski, odwoływało się do sądu – często z sukcesem, bo sędziowie musieli trzymać się litery prawa.

Teraz ma to się zmienić. Jak informuje „Super Express”, a za nim choćby „Rzeczpospolita” czy „Onet”, Prawo i Sprawiedliwość chce oprzeć obowiązek noszenia masek na ustawie; co więcej – wzrosnąć mają kary za brak lub nieprawidłowe założenie maski. Jak dotąd mandat wynosił 500 zł; teraz ma wynosić aż 1000 zł – i nakładać będą go nie tylko policjanci, ale także strażnicy miejscy oraz straż ochrony kolei.

W nowym projekcie zawarto też możliwość skierowania sprawy przez funkcjonariusza do sądu i nałożenia grzywny sądowej do 5 tys. złotych. Niewykluczone, że miałoby to zastąpić dotychczasowy straszak, czyli groźbę ukarania grzywną administracyjną przez sanepid, co również w ocenie wielu prawników, a nawet niektórych wydziałów samego sanepidu, było niezgodne z prawem.

Czy maski w ogóle chronią przed zakażeniem? Wielu Polaków pamięta wypowiedź byłego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, który na początku roku wyrażał się o tej sprawie nader sceptycznie. Z kolei jeszcze we wrześniu główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w jednym z wywiadów powiedział, że maski mają przede wszystkim przypominać o tym, że „jest pandemia”.

Według badań przeprowadzonych m.in. w Australii maski bawełniane w ogóle nie chronią przed transmisją wirusa; maski chirurgiczne, owszem – ale tylko, jeżeli są bardzo często zmieniane i prawidłowo noszone. W praktyce zatem wydaje się wątpliwie, by obowiązek noszenia masek, zwłaszcza na otwartym powietrzu, mógł realnie ograniczyć liczbę zakażeń, abstrahując od wielu innych wątpliwości związanych z ogłoszoną pandemią.

Źródła: se.pl, rp.pl, PCh24.pl

Pach

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Co tam karać. Od razu do więzienia zamykać na 6 miesięcy wszystkich, którzy chodzą bez maski, a na 3 miesiące tych co mają maskę nieprawidłowo założoną.
est

A co to jest maseczka? Jednowarstwowa, dwuwarstwowa, chirurgiczna, z zaworkiem z goglami? A jak podstawa prawna? Też rozporządzenie? Rozumiem, że teraz nie 5 lecz 10 radiowozów będzie podejmować interwencję wobec jednego nieposłusznego. Totalitaryzm! Precz z tyranią!
Precz z tyrani

Niby troska rządu o Polaków, a szkoły podstawowe funkcjonują…Czy nikogo to nie dziwi? Niby troska niektórych hierarchów kościelnych o owieczki, a niektóre archidiecezje już wyszły przed szereg i zamiast ukorzenia się przed Panem Bogiem, namawiają do modlitwy w wersji online… Niby troska służby zdrowia o chorych, a inne choroby oprócz covid nie istnieją…Onkologia leży, w hospicjach brak opieki, operacje odwoływane, przychodnie zabarykadowane, starsi ludzie zaszczuci…Grypa nagle zniknęła, innych infekcji dróg oddechowych nie ma…Umieramy tyko na covid… Choć umieralność zmalała? Tylko covid, wszechobecny covid! Już nawet nie piszę, że testy pokazują co chcą, otwarcie przyznają to nawet lekarze jeszcze trzeźwo myślący, choć im zamyka się usta i robi z nich oszołomów? A czyż nie powinno być tak: hierarchowie kościelni powinni w pewnym momencie powiedzieć: non possumus! Sprzeciwić się irracjonalnej polityce zmowy rządzących, która nie trzyma się logiki na poziomie umysłu roczne
palec1906

Będąc w różnych rejonach miasta pytam ludzi, czy widzieli pandemię. Kiedy widzę zdziwienie wyjaśniam, iż wg wypowiedzi przedstawicieli rządu z marca b.r. miało być setki, tysiące trupów w każdym mieście. A tak na koniec: masoni zapewne doprowadzą do szczepień, czipowań i rządów Antychrysta, skoro rządy państw i Watykan wykonują ich zapowiedzi. Chyba, że Polacy chwycą za Różańce i…
Jurek

Maski zwiększają prawdopodopodobienstwo zakażenia się, bo na masce tworzy się film ze śliny, pary wodnej, potu i wydzieliny z nosa, na którym osadzają się bakterie, grzyby i wirusy, które agregują się i namnażają do dawki zakaźnej. W ten sposób człowiek wchłania zakumulowaną dawkę drobnoustrojów, która powoduje start choroby. Bez maski człowiek wciągający drobnoustroje pojedynczo radzi sobie z nimi na bieżąco swoim układem odpornościowym. W Konstytucji RP jest paragraf gwarantujący każdemu obywatelowi prawo do ochrony zdrowia, czyli także do odmowy wymuszanych praktyk powodujacych osłabienie zdrowia.
Pmp

Maseczka to znak upodlenia. Wszak ujadającego psa prowadza się na smyczy smartfon i w kagańcu maseczka
@ewcia

Co to daje oni mogą wmówić wszystko ,przecież tylko żąglują tymi statystykami zależnie od potrzeb politycznych nie mam do nich krzty zaufania.Przed wyborami wirus pokonany po wyborach wirusem chcą rzucić cały naród na kolana..tak maski nic nie dają albo niewiele,ale później można zmienić statystyki i powiedzieć że nasza strategia maseczkowa dała efekt no nie i będą prawdziwymi zbawcami w oczach wielu gdyż „przeprowadzą” naród przez „morze czerwone”,a oni wiedzą że mogą to skończyć w każdym momencie wystarczy tylko mniej pseudotestów..teraz jest im potrzebne dużoooooo testów i pseudoankiet w szpitalach gdzie człowiek ze złamaną nogą np przychodzi wypełnia ankietę i już wychodzi z koronowirusem a raczej nie wychodzi.Wszystko to jest oparte głównie na fałszu a ten cały Covid stał się niestety instrumentem politycznym..i niestety staje się quasi ideologią ,dyktaturą ze szczytnym hasłem „dbaj o siebie i innych” wyznacznikiem odp i wszelkich cnót stała się maseczka..
Jarek7311

Ludzie za poklepanie po plecach przez rządzących wydadzą bliskich, a co dopiero obcych…
@miguel

Covidianizm-restrykcjanizm i kult magicznej maseczki – oto nowa religia rządu.
Janusz

Proponuję jeszcze 100 zł dla każdego kto ujmie na gorącym uczynku sprawcę, tzn. osobę bez maski. Jak totalitaryzm, to pełną gębą, a co.
miguel

Karać, karać i jeszcze raz karać! Zwiększać kary, poszerzać uprawnienia do karania, straszyć, gnębić, szczuć! No i to jest prawdziwa walka z epidemią! Genialna stategia! Wincyj terroru, wincyj!!!
Kosmonauta

PMM,PAD i cały nierząd weszli na drogę do stanu wyjątkowego. Jestem pewien, że w tym momencie zdają już sobie z tego sprawę. Powoli zbliżają się do punktu bez odwrotu. Jeszcze mogą się z tego wycofać ale chyba już dawno wykonują tylko rozkazy z góry.
ron

Ave Maria! Zwróćcie Ludzie kochani uwagę, że ta sytuacja z maseczkami całkowicie przypomina sytuację z przymusowymi szczepieniami. I nie myślę tylko o szczepionce przeciw covid, ale o wszystkich przerażająco licznych i intensywnych szczepieniach niemowląt i dzieci. Kto ujmie się za dziećmi okaleczonymi przez szczepienia? Maseczka to jakby symbol, znak przymusowej szczepionki.
ewcia

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-10-21)

 


 

Ścigają ludzi za maseczki, a złodziei złapać nie mogą. Policja w rozsypce, funkcjonariusze z zarzutami

Warszawska policja jest ruinie. Afera korupcyjna pogrążyła funkcjonariuszy, ukradziono rekordową liczbę aut.

Policjanci w ostatnim czasie marnują czas na ściganie Polaków bez maseczek, a złodzieje nie próżnują.

W Warszawie – do września – ukradziono ponad 1,6 tys. samochodów. Odzyskano zaledwie co dziesiąty, co jest najgorszym wynikiem w Polsce. […]

Całość: Najwyższy Czas! (21 października 2020)

 


 

Skip to content