Marsze przeciwko genetycznie modyfikowanej żywności

Aktualizacja: 2009-07-30 3:45 pm

W wielu polskich miastach manifestowano dziś przeciwko żywności modyfikowanej genetycznie. To gest solidarności z marszem tysiąca pięciuset osób, które od 18 czerwca idą do Brukseli, zbierając podpisy pod Deklaracją Warszawską, żądającą natychmiastowego zakazu produkcji oraz wstrzymania importu i sprzedaży żywności GMO.

Marsz odbył się między innymi przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Danuta Pilarska, członek rady Rolnictwa Ekologiczngo przy Ministrze Rolnictwa złożyła na ręce wicewojewody Dariusza Kurzawy list, popierający Deklarację Warszawską. Ten obiecał, że to stanowisko prześle ministrowi rolnictwa. Poprosi też o informację o zagrożeniach związanych z GMO przedstawicieli inspektoratów zajmujących się nasiennictwem, weterynarią i jakością artykułów spożywczych.

W Łodzi członkowie Instytutu Spraw Obywatelskich apelowali o zwracanie uwagi na etykiety produktów. Na wielu z nich brakuje informacji czy mamy do czynienia ze zmodyfikowaną genetycznie żywnością. Młodzi ludzie rozdawali ulotki a także zachęcali do podpisów pod petycją dotyczącą zmiany przepisów oznakowania produktów.

W Krakowie uczestnicy marszu domagali się natychmiastowego zakazu produkcji żywności modyfikowanej genetycznie i uprawy kukurydzy MON 810. Chętnych do manifestacji zabrakło natomiast w Lublinie. Tamtejsi działacze z Koalicji Polska Wolna od GMO ograniczyli się do złożenia pisemnego protestu u wojewody.

Podobne marsze odbyły się w Warszawie, Białymstoku, gminie Jeleniewo, Katowicach, Kielcach, Mielcu, Opolu, Szczecinie, Wadowicach i Zielonej Górze.

Za: psz.pl -- [Org. tytuł: « Polska: Marsze przeciwko genetycznie modyfikowanej żywności»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11948 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]