Irlandia: katolickie szkoły muszą zrezygnować symboli religijnych i obowiązkowych Mszy

Ponad 200 państwowych szkół średnich w Republice Irlandii zacznie wycofywać symbole katolickie z przestrzeni publicznej oraz rezygnować z obowiązkowych Mszy Św. Nowe wytyczne są częścią reformy ministerstwa edukacji – wynika z nieopublikowanego dokumentu, do którego dotarł Irish Times.

Nowe przepisy zostaną zastosowane wobec szkół publicznych ETB (Education and Training Boards), które są prowadzone przez rządowe komisje ds. edukacji i szkoleń. Charakter placówek będzie miał charakter „wielowyznaniowy” i w związku z tym nie będą mogły faworyzować katolickiej lub chrześcijańskiej symboliki. W Irlandii większość katolickich szkół podlega ministerstwu.

W Irlandii nadal ponad 78 proc. populacji identyfikuje się jako wierni Kościoła katolickiego.

Tymczasem The Times podaje, że wszelkie symbole religijne w przestrzeni publicznej „muszą odzwierciedlać przekonania szerszej społeczności szkolnej, a nie jednej konkretnej religii”. W prezentowanych symbolach religijnych, musi istnieć równowaga, na przykład ekspozycja Menory podczas Chanuki, jeśli na wystawie znajduje się również szopka bożonarodzeniowa. Msze w szkołach lub inne ceremonie i wydarzenia religijne w szkołach będą organizowane dla chętnych, a nie na zasadzie obowiązku.

Ponadto nauczyciele religii w szkołach ETB będą musieli odbyć szkolenie aby zapewnić edukację religijną zgodną z wielowyznaniową tożsamością szkół i państwowym programem nauczania. Odtąd wydział edukacji religijnej będzie mógł być kontrolowany jedynie przez władze państwowe, a nie kościelne. Istnieje grupa 70 szkół ETB, które będą zwolnione z nowych przepisów ze względu na umowy prawne, które zawarli z Kościołem katolickim w sprawie zachowania dotychczasowej tożsamości.

Paddy Lavelle, sekretarz generalny Education and Training Boards powiedział Irish Times, że nowe przepisy odnoszą się w szczególności do „wielowyznaniowego aspektu naszych szkół i zaspokajania, w równym stopniu, potrzeb dzieci różnych wyznań i światopoglądów”. Konferencja Episkopatu Irlandii nie skomentowała zmian.

Źródło: catholicnewsagency.com
PR

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Lawendowa Mafia skutecznie „wypleniła” katolicyzm z Irlandii a w miejsce Boga zawsze wchodzi…
Darius

@ Raróg Na ambulansach medycznych już są.
Ryś

Gdyby w Irlandii rzeczywiście było 78% Katolików, to kraj ten nie wprowadziłby prawa zezwalającego na aborcję a wcześniej prawa zezwalającego na tęczowe małżeństwa zdecydowaną większością głosów w dwóch ogólnokrajowych referendach.
FrodoUK

A gwiazdy Dawida?… Kiedy zaczniemy w to miejsce wieszać gwiazdy Dawida?… Pytam?
Raróg

Na wyspach brytyjskich powracajaca fala protestantyzacji, podobna do protestanckiego Potopu szwedzkiego w Polsce,ktorej demokratyczni ekumenisci nie chca zauwazac w imie idei tutti fratelli.
st

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-10-13) | https://www.pch24.pl/irlandia--katolickie-szkoly-musza-zrezygnowac-symboli-religijnych-i-obowiazkowych-mszy,79055,i.html

Skip to content