Izrael: Niereligijni Żydzi nie chcą mieszkać obok Chasydów. Ortodoksi żydowscy jeszcze mniej tolerancyjni

Aktualizacja: 2009-07-29 10:18 pm

Badania opinii publicznej przeprowadzone w Izraelu przez serwisy informacyjne Ynet i Gesher wykazały, iż ponad połowa (51%) niereligijnych Żydów izraelskich nie chciałaby mieć Żyda ortodoksyjnego – Chasyda jako swego sąsiada.

Badania wśród Chasydów z kolei wskazują, że są oni jeszcze mniej tolerancyjni gdyż aż 73% nie chciałoby mieszkać obok Żyda nieortodoksyjnego.

Pomimo tego, wyniki badań ucieszyły profesora Asher Cohen z uniwersytetu Bar Ilan, który uważa, że jest lepiej niż spodziewał się, z dwóch powodów. “Jeden z nich mówi o tym, że stosunki pomiędzy nami nie są tak złe jak na to wskazują media, a drugie to to, że badane osoby być może kierują się bardziej polityczną poprawnością niż swoimi prawdziwymi odczuciami.”

Nastawienie wobec chasydzkich Żydów stało się ostatnio w Izraelu szczególnie napięte po ich burzliwych, masowych, chuligańskich aktach  na ulicach miasta.


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie YNet
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11930 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]