Od 10 października cała Polska stanie się „żółtą strefą” z „czerwonymi wyjątkami”. Wracają maseczki!

Od 10 października w całym kraju zostają wprowadzone obostrzenia obowiązujące dla strefy żółtej – powiedział w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Mija prawie 7 miesięcy od wdrożenia pierwszych obostrzeń. Dzisiaj musimy się zmierzyć w sposób zdecydowany, kategoryczny z II falą, korzystając z doświadczeń, których nabraliśmy oraz doświadczeń innych krajów. Za nami czas dużych wyrzeczeń –  mówił szef rządu.

Wtedy zadziałaliśmy błyskawicznie, uratowaliśmy gospodarkę w sposób bardzo widoczny. Recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w UE i na całym świecie. Ten czas rygoru był potrzebny. Nie możemy teraz tego dorobku, tych doświadczeń zmarnować poprzez zbyt łagodne podejście do tematyki ochrony zdrowia i gospodarczej. Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju. Oznacza to nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach opisanych szczegółowo w strefach żółtych – powiedział premier.

Od przestrzegania tych zasad będzie zależało tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa – dodał premier.

Zmniejszamy ryzyko emisji poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno do tego nie tylko zachęcamy, ale przypominamy o tym obowiązku. To świadczy o odpowiedzialnym zachowaniu – mówił Morawiecki.

Nasze podejście musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń na terytorium całego kraju. Tylko w ten sposób unikniemy lockdownu. Nie chcemy do tego doprowadzić. Nie chcemy, aby służba zdrowia była niedostępna dla pacjentów. Dziś jesteśmy na kilka kroków przed brakiem łóżek i respiratorów. Będziemy czynić wszystko, aby tak się nie stało, ale musimy pamiętać o zasadach – dodał premier.

Nasza strategia będzie elastyczna. Reagujemy na bieżąco na informacje ze świata. Nie widzimy dziś konieczności izolowania Polski, jak to było wiosną, ale trzeba się przygotować na to, przed czym ostrzegali wirusolodzy. Chcemy wdrożyć nowe rozwiązania w służbie zdrowia, inną logistykę w zarządzaniu ruchem pacjentów – powiedział premier.

Podjęliśmy bardzo ważne decyzje. W sobotę przedstawimy kolejne zasady walki z Covid-19. Jestem przekonany, że to doprowadzi do spowolnienia wzrostu koronawirusa w Polsce – mówił premier.

W żółtych strefach maseczki należy nosić:

– w miejscach ogólnodostępnych – chyba że będzie zachowana odległość 1.5 m;

– w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;

– w obiektach handlowych lub usługowych;

– w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu;

– w środkach publicznego transportu zbiorowego.

W strefie żółtej w stosunku do transportu zbiorowego obowiązują łagodniejsze obostrzenia. W autobusach, tramwajach i metrze pasażerowie mogą zająć wszystkie miejsca siedzące albo 50 proc. miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. W przypadku korzystania z barów i restauracji obowiązują te same reguły, co w strefie czerwonej.

W żółtej strefie wesela i inne uroczystości rodzinne można organizować przy zachowaniu limitu 100 osób. W czasie zabawy nie trzeba zakrywać ust oraz nosa.

Wydarzenia religijne odbywające się w zamkniętym pomieszczeniu i na wolnej przestrzeni można organizować w żółtej strefie bez limitu osób. Należy jednak pamiętać o zakrywaniu ust oraz nosa. Obowiązek ten nie dotyczy osób sprawujących kult.

W żółtych strefach jest dopuszczalne organizowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych. W obu przypadkach widownia może być zapełniona tylko w 25 proc., jeśli publiczność nosi maseczki ochronne. Jeśli wydarzenie kulturalne odbywa się na wolnej przestrzeni, może w nim wziąć udział tylko 100 osób.

W salonach fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuaży obowiązują te same reguły, co w strefie czerwonej. Właściciele siłowni i klubów fitness muszą zadbać o to, aby na każdego użytkownika placówki przypadało co najmniej siedem metrów kwadratowych. W żółtej strefie kina mogą działać, pod warunkiem, że goście zajmą nie więcej niż 25 proc. miejsc oraz będą zasłaniać usta i nos.

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

O jakim dostępie do lekarzy pan premier mówi?
Polka

Pinokio.
J

Mam siedzieć i szukać informacji o tym czy miejsce gdzie mieszkam i do którego chciałbym się wybrać jest w strefie zielonej, czerwonej, niebieskiej czy tęczowej… Sprawdzać ile jest tych kolorów i co one oznaczają. A później próbować spamiętać czego mi nie wolno i za co będą próbowali mi wlepić mandat karny. Przepraszam, ale ja nie mam na to ani czasu ani ochoty. Nie wyobrażam sobie jak w tej sytuacji odnajdą się osoby wykluczone cyfrowo, na przykład osoby starsze. Może zacznijmy od początku: dlaczego nie przeprowadza się badań histopatologicznych osób zmarłych na covid? Albo – jeśli się je przeprowadza – to proszę podać wyniki do publicznej wiadomości i o nich podyskutujmy.
Michał

Czasem myślę że tzw „władza” to w porównaniu z nami to zniewoleni ludzie. Wykonawcy czyichś rozkazów, wsłuchujący się i zgadujący zachcianki prawdziwych władców.
janka

Ludzie chorują z powodu braku wentylacji układu oddechowego pod popisowymi masoneczkami. Hodują wewnątrz organizmów wirusy, grzyby i bakterie, co skutkuje bólem głowy, gorączką, kaszlem. Testy są tak skonstruowane, iż każdy może mieć wynik dodatni przy odpowiedniej obróbce pobranego materiału dna. Żydzi mszczą się na Polakach za nieposłuszeństwo i opór wobec szybkiego i potulnego przyjęcia nowego żydowskiego porządku. Morawiecki, już przegrałeś. Kaczyński, bliski jest twój koniec.
walc

Jeśli jeszcze tej jesieni będzie jakiś ciepły dzień i będę chciał przejechać się rowerem w miejscach gdzie są pola i mało ludzi to i tak trzeba będzie mieć maseczkę, to głupie. Cóż, na wiosnę już tak było i ja trzymałem maseczkę na brodzie a jak widać było z daleka samochód to wtedy się zakładało ze strachu że to radiowóz policyjny mógł być, znowu tak trzeba będzie robić.
kuba9131

Wirusa nikt nie wyizolował,nie ma nic wspólnego z prawdą i nauką, a testy PCR to fałszerstwo. Niestety Rząd Polski wystąpił przeciwko Narodowi. Działa na rzecz masonerii i prywatnego biznesu WHO, Gaetsa i innych bandytów. Czas na zbudowanie polskiej, chrześcijańskiej partii dla obrony Polski.
Bbb

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-10-08)

 


 

Skip to content