Aktualizacja strony została wstrzymana

27-letni student jesziwy przejmuje linie lotnicze

Większościowym udziałowcem El Al, przewoźnika izraelskiego zostaje 27-leni Eli Rozenberg i to pomimo sprzeciwu samych linii lotniczych. Firma obawia się, że będzie nią w rzeczywistości kierował ojciec studenta, który nie jest obywatelem Izraela.

Eli Rozenberg ma dodatkowo obywatelstwo USA. Jest studentem Jesziwy, wyższej szkoły talmudycznej. Stoi na czele założonej niedawno firmy Kanfei Nesharim, która stała się posiadaczem 42,88% udziałów izraelskiej linii lotniczej od 16 września.

Jako większościowy udziałowiec firma będzie teraz kierowała El Al. Dotychczasowe kierownictwo jest przeciw i twierdziła, że w rzeczywistości liniami będzie zarządzał amerykański biznesmen Kenneth Rozenberg. Nie jest obywatelem Izraela, więc w teorii nie może posiadać udziałów w spółce, która jest okrętem flagowym lotnictwa cywilnego Izraela.

Rząd odrzucił jednak te zastrzeżenia. Kanfei Nesharim Aviation obejmie kierowanie przewoźnikiem i ogłosił już plany powołania nowych członków zarządu El Al. Jednym z nich ma być Jason Greenblatt, były wysłannik prezydenta Trumpa na Bliski Wschód.

Rozenberg był jednym z trzech potencjalnych nabywców akcji krajowego przewoźnika. Jego konkurentami byli David Sapiro, izraelsko-rosyjski biznesmen zaangażowany w turystykę i sektor telekomunikacyjny w Rosji oraz Meir Gurvitz, biznesmen izraelsko-brytyjskiego działający na rynku nieruchomości w USA i Wielkiej Brytanii.

Z powodu koronawirusa linie lotnicze są w trudnej sytuacji finansowej. 5800 z 6303 pracowników El Al zostało przeniesionych na bezpłatne urlopy. Pandemia jako przyczynek do zmian własnościowych? 

Źródło: Times of Israel

Za: Najwyższy Czas! (4 października 2020) | https://nczas.com/2020/10/04/27-letni-student-jesziwy-przejmuje-linie-lotnicze/