Macron zamierza zakazać nauczania domowego i cenzurować niezależne szkoły

Aktualizacja: 2020-10-4 2:47 pm

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił zamiar wprowadzenia zakazu nauczania domowego wszystkich dzieci, z wyjątkiem tych, których stan zdrowia uzasadniałby przebywanie z dala od szkoły – informuje portal Life Site News.

Projekt ustawy ma na życzenie prezydenta przedstawić rząd. Nowe prawo obowiązywać będzie od roku szkolnego 2021-2022. Macron chce radykalnie przeciąć wpływ rodziców na treści wychowawcze przekazywane dzieciom pod pretekstem szerzenia się „separatyzmu”, którym to określeniem eufemistycznie nazywa się islamski radykalizm.

Francuski przywódca zamierza również wzmocnić kontrolę nad szkołami prywatnymi niezależnymi od pieniędzy z budżetu państwa czy gmin. Pojawią się inspekcje programów nauczania i surowsze egzekwowanie przepisów wymagających respektowania określonego, wspólnego zasobu treści edukacyjnych.

Ustawa obejmie wszystkie dzieci w wieku od 3 do 16 lat. Już w trakcie prezydentury Macrona edukacja stała się obowiązkowa dla najmłodszych w wieku przedszkolnym. 

W trakcie wystąpienia uzasadniającego projekt prezydent nawiązał do przykładu tajnej szkoły, w której młodzi muzułmanie uczyli się głównie modlitw i Koranu. Przemawiał w podparyskim Les Mureaux, jednym z wielu miast, gdzie większość stanowią imigranci z wielu krajów, głównie z Afryki Północnej i Afryki Subsaharyjskiej. Les Mureaux było miejscem zamieszek etnicznych w 2005 roku i od tego czasu jest uważane za ognisko radykalnego islamu.

Według Lionela Devica, prezesa Fondation pour l’Ecole, stowarzyszenia wspierającego tworzenie i funkcjonowanie niepublicznych placówek nauczania, „wyraźnie ustalono, że ani jeden sprawca ataków terrorystycznych we Francji nie pochodził z niezależnych szkół”. 

„Macron narzekał na nielegalne, niezarejestrowane szkoły, w których dzieci otrzymują kiepskie zalecenia i są programowane ideologiczne; potępił rodziców, którzy zabierają dzieci z zajęć muzycznych lub pływania w szkołach państwowych. Ale używa ich jako wymówki, by sprawować coraz większą kontrolę nad całkowicie legalnym nauczaniem w domu i niezależną edukacją” – komentuje Life Site News.

Obecnie we Francji około 50 tysięcy uczniów w wieku obowiązkowej edukacji uczy się w domach. 

Źródło: Life Site News

RoM

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=119116 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]