Złożenie doczesnych szczątków abp. Lefebvre’a w krypcie kościoła w Ecône

Aktualizacja: 2020-10-2 6:37 pm

24 września 2020 r., tj. w 50. rocznicę otwarcia seminarium Św. Piusa X w Ecône, trumna z doczesnymi szczątkami abp. Lefebvre’a została przeniesiona z kolumbarium (znajdującym się na przyległym do seminarium cmentarzu) do krypty w podziemiach kościoła p.w. Niepokalanego Serca Maryi, gdzie spoczęła w specjalnie na ten cel przygotowanym sarkofagu.

Pomimo restrykcji w przemieszczaniu się prawie tysiąc osób: księży, kleryków (z Ecône i Zaiztkofen), braci i sióstr zakonnych oraz wiernych z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i innych krajów europejskich wzięło udział w uroczystości. Około czterysta osób wysłuchało w świątyni dziękczynnej Mszy św. pontyfikalnej, odprawionej przez bp. Bernarda Fellaya; reszta oglądała uroczystość na telebimie ustawionym pod namiotem na zewnątrz kościoła. Po Mszy św. doczesne szczątki Arcybiskupa zostały złożone w krypcie.

Początek Mszy św. pontyfikalnej

Sarkofag, do którego złożono doczesne szczątki abp. Marcelego Lefebvre’a

Na zakończenie ceremonii przybyli mogli spędzić chwilę u stóp sarkofagu, żeby podziękować „biskupowi, który powstał” 1, wbrew wszelkim przeciwnościom, aby bronić honoru Kościoła świętego. Na nagrobku wyryto motto zaczerpnięte z I Listu do Koryntian, które stanowi podsumowanie całego życia kapłańskiego abp. Lefebvre’a: Tradidi quod et accepi – „Przekazałem to, co otrzymałem”.

Ekscelencjo, dziękujemy Ci za wierne przekazanie nam Tradycji katolickiej!

1.Gra słów w języku francuskim: l’évêque qui s’est levéprzyp. red. WTK.

Źródło

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=119086 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]