Prof. Rutkowski na antenie TVP obala mity na temat maseczek

Prof. dr hab. Ryszard Rutkowski z białostockiego Uniwersytetu Medycznego powiedział na antenie TVP, w programie Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”, że maseczki najprawdopodobniej nie chronią przed koronawirusem.

– Ja ciągle muszę podkreślać, że ja mówię o tych zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia maseczkach bawełnianych. Te maseczki, gdyby ktokolwiek zadał sobie trud ich wytwórców o specyfikację techniczną mają przestrzeń między nicią. Ta przestrzeń ma wymiar mikronu, a wirusy to są cząstki, które mają wielkość nanometrów – zaznaczył dr Rutkowski.

– Nanometr jest tysiąc razy mniejszy od mikronu. W związku z tym absurd polega na tym, że wmawiamy, że cząstka, która jest w przypadku koronawirusa, sto razy mniejsza od tej szczeliny między nićmi, nie przeniknie – zauważył lekarz.

– Drugi dogmat, który uważam jest w Polsce upowszechniany, to to, że wirusy SARS-Cov-2, tak jak inne wirusy, rozprzestrzeniają się wyłącznie drogą kropelkową. […] Ja dysponują wieloma publikacjami […] które mówią, że wirusy przenoszone są drogą powietrzną – podzielił się swoją wiedzą dr Rutkowski.

Specjalista zwrócił uwagę na to, że w tym przypadku maseczka w ogóle nie zatrzymuje koronawirusa. Bo jeśli byłby „przyczepiony do śliny” to zatrzymałby się na maseczce. Drogą powietrzną jednak swobodnie przechodzi przez szczeliną między nićmi.

Za: Najwyższy Czas! (29 września 2020) – [Org. tytuł: «Prof. Rutkowski na antenie TVP obala mity na temat maseczek [WIDEO]»]

 


 

Dr Basiukiewicz i dr Szarowska ujawniają w TVP: Obostrzenia ws. koronawirusa są przesadzone [VIDEO]

Dr Paweł Basiukiewicz był gościem w programie „Warto rozmawiać” na TVP. Specjalista zestawił koronawirusa z ebolą i ospą prawdziwą („czarną ospą” – przyp. red), żeby pokazać, że nowa choroba nie jest taka groźna. Rację przyznała mu epidemiolog Agnieszka Szarowska.

– Wirus SARS-Cov-2 nawet w części nie jest tak groźny, jak Ebola, czy ospa prawdziwa. No, to ta śmiertelność – czy ona jest 0,1, czy 0,3 – […] to jest ta skala – mówił w programie dr Paweł Basiukiewicz.

– Tak, no jak najbardziej nie jest to wirus tak groźny jak ebola. Nie stanowi tak dużego zagrożenia. W związku z tym większość stosowanych przez nas w różny sposób zabezpieczeń jest troszeczkę na wyrost – przyznała dr epidemiolog Agnieszka Szarowska.

– Trzeba to powiedzieć. Kwarantanna… To nam wysadza w powietrze nie tylko ochronę zdrowia ale i życie społeczne. 137 tysięcy osób na kwarantannie […] To wielkość miasta typu Skierniewice – mówił Basiukiewicz. – Czy to ma sens? To są osoby zdrowe – zaznaczył lekarz.

– Czy sens ma izolacja chorego? Czy nie wystarczy powiedzieć, jak dotąd mówiliśmy osobom chorym na grypę: „zostań w domu”. Zresztą, oni zostawali w domu, bo się źle czuli – mówił ekspert.

W najnowszym numerze „Najwyższego Czasu!” ukazał się obszerny wywiad z dr Pawłem Basiukiewiczem, dostępny pod tym LINKIEM.

Wszystko to padła w programie „Warto rozmawiać” na antenie TVP. Prowadzący rozmowę Jan Pospieszalski stwierdził, że „te pytania zawisną w powietrzu” i „nie należy na nie odpowiadać”.

– Trzeba też powiedzieć na temat maseczek, To jest tak, jak mówił pan Pinkas, że najbardziej chodzi o sens symboliczny. Wiadomo, że to jest jakby komar przez siatkę przelatywał. […] Generalnie chodzi o to, żebyśmy pamiętali, że jest pandemia. Równie dobrze moglibyśmy sobie chorągiewkę przyczepić, albo mieć opaskę na ręku pod tytułem „pandemia” – stwierdził z kolei biorący udział w dyskusji Maciej Pawlicki.

Za: Najwyższy Czas! (29 września 2020)

 


 

Skip to content