Aktualizacja strony została wstrzymana

Koniec ze śpiewaniem „Happy Birthday”. Może przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa

Najnowsze badanie szwedzkich naukowców pokazuje, że koronawirus może rozprzestrzeniać się przy śpiewaniu. W związku z tym odradza się śpiewanie „Happy Birthday” podczas imprez urodzinowych.

„Happy Birthday” znalazło się na cenzurowanym w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, po tym jak wykazano, że piosenki przyczyniają się do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczególnie niebezpieczne ma być śpiewanie piosenek z B i P.

Naukowcy zajmujący się aerozolami z Uniwersytetu w Lund w Szwecji badali ilość cząstek emitowanych podczas śpiewania oraz wpływ, jaki ma to na rozprzestrzenianie się Covid-19.

Aby zrozumieć, ile cząstek wirusa jest emitowanych podczas śpiewania, naukowcy wybrali do próby 12 zdrowych śpiewaków i dwie osoby z Covid-19.

Badanie pokazuje, że śpiew – szczególnie z często powtarzającymi się spółgłoskami B i P – rozprowadza wiele kropel w otaczającym powietrzu. Naukowcy twierdzą, że jeśli śpiewający noszą maseczkę na twarzy oraz zachowują dystans społeczny i stosują dobrą wentylację, to ryzyko może zostać zmniejszone.

Badanie spowodowało, że National Health Security (NHS) zmienił wytyczne w Wielkiej Brytanii. Do tej pory zalecano śpiewanie „Happy Birthday”, aby określić ilość czasu potrzebną do odpowiedniego umycia rąk. Teraz śpiewanie popularnego „Sto lat” jest odradzane.

Źródło: Daily Mail

Za: Najwyższy Czas! (25 września 2020) | https://nczas.com/2020/09/25/koniec-ze-spiewaniem-happy-birthday-moze-przyczyniac-sie-do-rozprzestrzeniania-koronawirusa/

Skip to content