Koniec ze śpiewaniem „Happy Birthday”. Może przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa

Aktualizacja: 2020-09-25 4:49 pm

Najnowsze badanie szwedzkich naukowców pokazuje, że koronawirus może rozprzestrzeniać się przy śpiewaniu. W związku z tym odradza się śpiewanie „Happy Birthday” podczas imprez urodzinowych.

„Happy Birthday” znalazło się na cenzurowanym w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, po tym jak wykazano, że piosenki przyczyniają się do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczególnie niebezpieczne ma być śpiewanie piosenek z B i P.

Naukowcy zajmujący się aerozolami z Uniwersytetu w Lund w Szwecji badali ilość cząstek emitowanych podczas śpiewania oraz wpływ, jaki ma to na rozprzestrzenianie się Covid-19.

Aby zrozumieć, ile cząstek wirusa jest emitowanych podczas śpiewania, naukowcy wybrali do próby 12 zdrowych śpiewaków i dwie osoby z Covid-19.

Badanie pokazuje, że śpiew – szczególnie z często powtarzającymi się spółgłoskami B i P – rozprowadza wiele kropel w otaczającym powietrzu. Naukowcy twierdzą, że jeśli śpiewający noszą maseczkę na twarzy oraz zachowują dystans społeczny i stosują dobrą wentylację, to ryzyko może zostać zmniejszone.

Badanie spowodowało, że National Health Security (NHS) zmienił wytyczne w Wielkiej Brytanii. Do tej pory zalecano śpiewanie „Happy Birthday”, aby określić ilość czasu potrzebną do odpowiedniego umycia rąk. Teraz śpiewanie popularnego „Sto lat” jest odradzane.

Źródło: Daily Mail

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=118859 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]