Pierwsza osoba pochowana w szybko kompostującej “żywej trumnie”

Aktualizacja: 2020-09-23 10:10 am

“W Holandii odbył się pierwszy pogrzeb z wykorzystaniem szybko kompostującej “żywej trumny” Living Cocoon wykonanej z grzybni” – informuje holenderski portal “NU.nl”.

W ubiegłym tygodniu miał miejsce pogrzeb, na którym pochowano zmarłego, w tak zwanym Living Cocoon (Żyjącym Kokonie).

Pomysłodawcą i producentem innowacyjnej trumny jest Bob Hendrix, założyciel firmy Loop. Nie był on obecny przy pochówku, ale rozmawiał wcześniej z krewnymi.

“Był to wzruszający moment”. Stracił matkę, ale był szczęśliwy, ponieważ dzięki temu pudełku wróci ona do natury i wkrótce będzie żyć jako drzewo. To była pełna nadziei rozmowa” – wspomina Hendrix.

Hendrix powiedział, że Living Cocoon pozwala “ludziom ponownie stać się jednością z naturą”.

– Możemy wzbogacić glebę zamiast ją zanieczyszczać – dodał.

Jak zapewnia projektant, grzybnia nie tylko neutralizuje toksyny i dostarcza pożywienie wszystkiemu, co rośnie nad ziemią, ale jej strzępki można wykorzystać do produkcji wszystkiego: od żywności, po ubrania i opakowania – oraz trumny.

– Ta trumna oznacza, że tak naprawdę karmimy ziemię naszymi ciałami. Jesteśmy substancjami odżywczymi, a nie odpadami – dodał.

Proces kompostowania ludzkiego ciała może trwać dekadę lub nawet dłużej. Spowalnia go lakierowane drewno i metale w trumnie oraz syntetyczna odzież, której rozpad może trwać jeszcze dłużej.

Hendrix informuje, że trumna z grzybnią zostanie wchłonięta do gleby od miesiąca do sześciu tygodni, aktywnie przyczyniając się do pełnego rozkładu zawartego w niej ciała i wzbogacając jakość otaczającej gleby – wszystko to w ciągu dwóch-trzech lat.

Loop współpracuje również z naukowcami,w celu zbadania wpływu ludzkich ciał na jakość gleby. Firma chce przekonać decydentów do przekształcenia zanieczyszczonych obszarów w zdrowe lasy, którym żyzność zapewnią ludzkie ciała.

Startup wyprodukował 10 trumien za 1250-1500 euro za sztukę. Oczekuje, że cena znacznie spadnie wraz ze zwiększeniem produkcji. Hendrikx ma nadzieję, że trumny z grzybnią staną się “nową normą”.

Living Cocoon tworzy się przez kilka tygodni – grzybnia rośnie w kształt trumny, po czym pozostawia się ją do naturalnego wyschnięcia. Gdy tylko zacznie mieć kontakt z wilgotną glebą, wróci do życia i rozpocznie proces rozkładu.

[Naszym zdaniem równie dobry, a tańszy, jest zwykły dół z wapnem – admin]

https://dobrewiadomosci.net.pl/

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=118592 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]