UK: Królewskie zrzeszenie pielęgniarzy wycofuje swój sprzeciw wobec eutanazji

Aktualizacja: 2009-07-27 12:28 pm

Brytyjska królewska organizacja zrzeszająca zawodowych pielęgniarzy, pielęgniarki i personel medyczny –  The Royal College of Nursing, oznajmiła 24 lipca br. o wycofaniu, trwającego 5 lat sprzeciwu, przeciwko dokonywaniu eutanazji.

Decyzja powzięta została po konsultacji z członkami organizacji, z których 49% opowiedziało za prawem do dokonywania eutanazji, a 40% było przeciwnych.

Jednocześnie, brytyjski dziennik The Times opublikował niewiarygodnie skorelowane czasowo tzw. badania opinii publicznej, które stwierdzają, że 74% badanych osób “chciałoby aby lekarze mieli prawo do udzielenia pomocy osobom śmiertelnie chorym, w zakończeniu ich życia.”

The Royal College of Nursing w 2004 roku opowiedziała się przeciwko prawu do eutanazji, lecz obecnie, jak stwierdzają media, “zajęło neutralne stanowisko”.

Szef organizacji, dr Peter Carter stwierdził, iż “W pełni popieramy główne zagadnienia, które wypłynęły w toku konsultacji, konkretnie: utrzymywanie relacji pacjent-pielęgniarka, ochrona szczególnie narażonych pacjentów oraz zabezpiecznie odpowiednich inwestycji w ‘opiekę końca życia'”.

Środowiska promujące eutanazję kryją swoje zamiary często korzystając z wieloznacznego pojęcia ‘opieki końca życia’.


Pielęgniarki chcą pomagać w samobójstwie?

Brytyjska organizacja Chrześcijańscy Pielęgniarze i Położne (CNM) protestuje przeciwko decyzji największego brytyjskiego stowarzyszenia pielęgniarek, które postanowiło cofnąć swój sprzeciw wobec tzw. wspomaganego samobójstwa.

– Royal College of Nurses dotarło jedynie do połowy swoich członków, z czego jedynie 1 proc. odpowiedział na zadane pytanie. Niecała połowa poparła neutralność w tej sprawie – komentuje ankietę przeprowadzoną wśród członków RCN sekretarz generalny CNM Steve Fouch. To na jej podstawie RCN zdecydowało się cofnąć swój sprzeciw wobec wspomaganego samobójstwa.

Organizacja sprzeciwiała się mu od 2004 roku. W ankiecie, która doprowadziła do zmiany stanowiska, 49 proc. uczestników opowiedziało się za neutralnością stowarzyszenia w tej sprawie, 40 proc. przeciwko. Reszta nie miała zdania.

Dyskusja o legalizacji wspomaganego samobójstwa w Wielkiej Brytanii rozgorzała po tym, jak na początku tego miesiąca samobójstwo w szwajcarskiej klinice Dignitas popełnili znany dyrygent Edward Downes i jego żona Joan.

sks/Guardian.co.uk

Za: Fronda.pl

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Guardian
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11761 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]