Porozumienie Bractwa św. Piusa X z Rzymem nie tak szybko

Aktualizacja: 2006-02-26 12:00 am

We wspólnym dokumencie dwóch najważniejszych i najstarszych redakcji pism tradycyjnych katolików w Stanach Zjednoczonych: The Remnant i The Catholic Family News, ustosunkowano się do krążących pogłosek, jakoby wkrótce miała nastąpić normalizacja stosunków pomiędzy Bractwem Św. Piusa X a Rzymem.
Długi i szczegółowy dokument, mający ukazać się w marcowym wydaniu pism, stwierdza m.in., że “Biskup Bernard Fellay, Przełożony Bractwa Św. Piusa X, publicznie oświadczył, iż, w przeciwieństwie do krążących pogłosek, nie ma prac [prowadzonych] w kierunku natychmiastowego porozumienia”.

W konkluzji dokumentu, podpisanego przez Michaela J. Matt (The Remnant) i Johna Vennari (The Catholic Family News), czytamy, iż:

“Niewątpliwie, jesteśmy w ważnym momencie przecięcia się dróg. Starzejący się rzymski apart biurokratyczny traci swe przekonanie i wiarę w to, że posoborowa Rewolucja przeżyje. Tradycja zaś wraca wielką siłą do głównego krwiobiegu Kościoła powszechnego, w czasie gdy kościoły Novus Ordo pustoszeją i są sprzedawane na aukcjach. Nie jest to oczywiście czas, aby tradycjonaliści cofali się, nie jest to również właściwy czas na to, by Bractwo św. Piusa X zrezygnowało ze swojego twardego stanowiska, bądź zgodziło się na cokolwiek mniej niż przyrzeczenie Rzymu na wycofanie się z Vaticanum II.
W międzyczasie musimy codziennie modlić się za Papieża Benedykta XVI, aby rozpoznał wielką potrzebę odnowy Kościoła, odnowy nie w zgodzie z bardziej tradycyjną interpretacją Vaticanum II, lecz w świetle samej Tradycji: jedynej odpowiedzi na kataklizm wyzwolony przez posoborową rewolucję. Musimy również modlić się za Bractwo św. Piusa X, aby kontynuowało z całych swych sił opór przeciwko Soborowi i jego nowej Mszy. Dlaczego? Arcybiskup Lefebvre odpowiedział na to wiele lat temu:

“…Konkluzja jest nieunikniona, szczególnie w świetle wielkiego zamieszania, które Kościół doświadcza od czasu Soboru Watykańskiego Drugiego: To destrukcyjne dla Kościoła katolickiego i całej cywilizacji chrześcijańskiej zjawisko nie było wytworzone ani kierowane przez Ducha Świętego.”

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=117 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]