Aktualizacja strony została wstrzymana

Porozumienie Bractwa św. Piusa X z Rzymem nie tak szybko

We wspólnym dokumencie dwóch najważniejszych i najstarszych redakcji pism tradycyjnych katolików w Stanach Zjednoczonych: The Remnant i The Catholic Family News, ustosunkowano się do krążących pogłosek, jakoby wkrótce miała nastąpić normalizacja stosunków pomiędzy Bractwem Św. Piusa X a Rzymem.
Długi i szczegółowy dokument, mający ukazać się w marcowym wydaniu pism, stwierdza m.in., że „Biskup Bernard Fellay, Przełożony Bractwa Św. Piusa X, publicznie oświadczył, iż, w przeciwieństwie do krążących pogłosek, nie ma prac [prowadzonych] w kierunku natychmiastowego porozumienia”.

W konkluzji dokumentu, podpisanego przez Michaela J. Matt (The Remnant) i Johna Vennari (The Catholic Family News), czytamy, iż:

„Niewątpliwie, jesteśmy w ważnym momencie przecięcia się dróg. Starzejący się rzymski apart biurokratyczny traci swe przekonanie i wiarę w to, że posoborowa Rewolucja przeżyje. Tradycja zaś wraca wielką siłą do głównego krwiobiegu Kościoła powszechnego, w czasie gdy kościoły Novus Ordo pustoszeją i są sprzedawane na aukcjach. Nie jest to oczywiście czas, aby tradycjonaliści cofali się, nie jest to również właściwy czas na to, by Bractwo św. Piusa X zrezygnowało ze swojego twardego stanowiska, bądź zgodziło się na cokolwiek mniej niż przyrzeczenie Rzymu na wycofanie się z Vaticanum II.
W międzyczasie musimy codziennie modlić się za Papieża Benedykta XVI, aby rozpoznał wielką potrzebę odnowy Kościoła, odnowy nie w zgodzie z bardziej tradycyjną interpretacją Vaticanum II, lecz w świetle samej Tradycji: jedynej odpowiedzi na kataklizm wyzwolony przez posoborową rewolucję. Musimy również modlić się za Bractwo św. Piusa X, aby kontynuowało z całych swych sił opór przeciwko Soborowi i jego nowej Mszy. Dlaczego? Arcybiskup Lefebvre odpowiedział na to wiele lat temu:

„…Konkluzja jest nieunikniona, szczególnie w świetle wielkiego zamieszania, które Kościół doświadcza od czasu Soboru Watykańskiego Drugiego: To destrukcyjne dla Kościoła katolickiego i całej cywilizacji chrześcijańskiej zjawisko nie było wytworzone ani kierowane przez Ducha Świętego.”

 

Skip to content