Białoruś: Kobiece marsze za jankeskie pieniądze

Aktualizacja: 2020-09-14 12:18 pm

Mińska filia zarejestrowanej w USA firmy PandaDoc była używana w celu finansowania akcji protestu białoruskiej opozycji. Pieniądze były przelewane z USA na konto organizacji „Ośrodek obrony praw kobiet”.

Zamierzano przelać $12.5 tys. „Ośrodkowi”, po 1,5 tys. miesięcznie. Według tego schematu PandaDoc zdążyła przelać około 3 tys. dolarów. Żona dyrektora biura białoruskiego firmy była członkiem zarządu Ośrodka, który po wybuchu protestów zaczęło organizować tzw. „marsze kobiet”.

W ubiegłym tygodniu zostali zatrzymani dyrektorzy filii białoruskiej PandaDoc Dmitrij Rabcewicz i Wiktor Kuwszynow.

Wcześniej założyciel firmy PandaDoc Nikita Tiepłouchow apelował w mediach społecznościowych do funkcjonariuszy służb mundurowych, by się zwalniali. Osobom, które porzuciłyby służbę w resortach siłowych, było obiecywane wsparcie finansowe.

Firma PandaDoc, produkująca oprogramowanie, została założona w roku 2011 w USA przez dwóch migrantów z Białorusi. Siedziba firmy znajduje się w San Francisco.

(na podst. tass.ru/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Komentarz Redakcji [xportal.pl]: Ta sytuacja pokazuje, że jankeski kapitał w kraju, zresztą jak i jankeskie ambasady, ociera się o działalność agenturalną. W 2018 roku Departament Stanu USA próbował przekazać „Ośrodki obrony praw kobiet” 19 tys. dolarów. Ten przelew został zablokowany przez Departament ds. działalności humanitarnej Białorusi. Po kilku miesiącach dyrektor ds. finansów firmy, który jest rezydentem USA, zwrócił się do filii białoruskiej z poleceniem wykonywać przelewy na rzecz wyżej wspomnianego ośrodka. Ten przykład pokazuje, że w warunkach upadku jednobiegunowego ładu światowego, amerykański, a szerzej zachodni, kapitał stanowi ewentualne źródło poparcia działań antypaństwowych i jeden z ośrodków koncentracji wrogiej agentury.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116913 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]