Prawie dwieście księgarń zniknęło z mapy Polski. Co dalej z polskim czytelnictwem?

Aktualizacja: 2020-09-11 1:50 pm

Jak podaje Polska Izba Książki, w pierwszym półroczu 2020 roku (od stycznia do lipca) z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń wyrejestrowało się 191 obiektów.

Najwięcej księgarń zamknięto w województwie mazowieckim, bo aż 45, na drugim miejscu znalazła się Małopolska – tu z mapy zniknęło 19 placówek, tak samo, jak w województwie pomorskim.

Najmniej księgarń zamknięto w województwach: opolskim i świętokrzyskim (po 3), podkarpackim (2) i lubuskim (1).

Wśród zamkniętych księgarń znalazło się 21 niezależnych, natomiast ponad połowa zamkniętych placówek należała do trzech największych sieci księgarskich w Polsce.

Obecnie Ogólnopolska Baza Księgarń ma w swojej bazie 1813 księgarń (z czego około połowy stanowią księgarnie zrzeszone w sieciach sprzedaży) i 73 klubokawiarnie. Średnio na województwo przypada w Polsce 113 księgarń.

za: bialykruk.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116877 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]