Aktualizacja strony została wstrzymana

Wstrzymano testy eksperymentalnej szczepionki na COVID-19. Powód – groźne skutki uboczne

Wstrzymano testy eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa. Powód – groźne skutki uboczne u jednej z osób biorących w nich udział.

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował we wtorek, że wstrzymane zostały testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa. Powodem jest wykrycie groźnych skutków ubocznych u jednej z osób biorących udział w tych testach – podaje agencja „Reuters”.

„Uruchomiono nasz standardowy proces przeglądu i dobrowolnie wstrzymaliśmy szczepienia, aby umożliwić niezależnemu komitetowi przegląd danych dotyczących bezpieczeństwa” – oświadczyła rzecznik firmy Michele Meixell.

W ramach badania testowana jest szczepionka na COVID-19, która została opracowywana przez naukowców z AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Nie ujawniono bliższych szczegółów skutku ubocznego, o który chodzi. Nie sprecyzowano także kiedy on wystąpił. Według portal „Stat News”, osoba poszkodowana powinna wrócić do zdrowia.

Eksperci oceniają, że przerwa wywołana opisywaną sytuacją może spowodować opóźnienie końca fazy wypróbowywania szczepionki. Początkowo zakładano, że nastąpi to do końca bieżącego roku, lub początku przyszłego.

Astra Zeneca Plc jest brytyjsko-szwedzkim koncernem farmaceutycznym, który posiada siedzibę w Londynie. Koncern został założony w 1999 r. z połączenia brytyjskiej firmy Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie.

Opracowywaniem szczepionki przeciw koronawirusowi zajmuje się aktualnie wiele podmiotów z różnych krajów.

Według agencji informacyjnej „Reuters” będącą w fazie testów szczepionką przeciwko wirusowi SARS CoV-2 opracowywaną przez Sinavac Biotech zaszczepiło się 90 proc. pracowników firmy i członków ich rodzin. Dokonano tego w ramach specjalnego programu kryzysowego uruchomionego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej w lipcu br. zakładającego specjalne działania instytucji publicznych i chińskich koncernów na rzecz powstrzymania pandemii koronawirusa.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia Rosji poinformowało w poniedziałek, że wydało zgodę na wprowadzenie szczepionki Sputnik V do powszechnego obrotu. Szczepionka budzi dużo kontrowersji w kręgach eksperckich, ponieważ nie przeszła wszystkich testów, które są wymagane.

reuters.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (9 września 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/wstrzymano-testy-eksperymentalnej-szczepionki-na-covid-19-powod-grozne-skutki-uboczne/

Skip to content