Aktualizacja strony została wstrzymana

Weterani mobilizują się w obronie krzyża nad Mojave

Amerykański Sąd Najwyższy zdecydował, że rozpatrzy sprawę krzyża w parku narodowym Mojave w Kalifornii, w którego obronie wystąpili chrześcijanie i organizacje kombatanckie. Usunięcia krzyża domaga się Amerykański Związek Wolności Obywatelskich pod pretekstem zachowania świeckiego charaktery państwowego gruntu.

Pięć organizacji amerykańskich weteranów, zrzeszających łącznie ponad cztery miliony członków to koalicja, którą wspierają dodatkowo organizacje chrześcijańskie. Wspólnie stworzyły film o historii krzyża z Mojave, który obejrzało już ponad milion internautów. Koalicja ma nadzieję, że nagłośnienie sprawy pozwoli pokonać w zbliżającej się rozprawie przed Sądem Najwyższym skrajnie liberalny Amerykański Związek Wolności Obywatelskich (ACLU), który domaga się usunięcia krzyża. Rozprawa została wyznaczona na 7 października.

ACLU domaga się likwidacji chrześcijańskiego symbolu w parku narodowym na mocy uzyskanego przed dwoma laty wyroku kalifornijskiego sądu, który na razie doprowadził jedynie do jego zasłonięcia. Wyrok Sądu Najwyższego może okazać się niebezpiecznym precedensem.

– Zburzenie pomnika w Mojave, który znajduje się tam od 1934 roku, byłoby rzeczą ekstremalną i wpłynęłoby również na los tysięcy innych pomników w całym kraju – ostrzegał Kelly Shackelford z podważającego skargę ACLU Liberty Legal Institute.

Zarówno on jak i inni obrońcy pomnika, podkreślają, że krzyż na kalifornijskiej pustyni stoi już ponad siedemdziesiąt lat i stał tam na długo przedtem, zanim były pracownik parku Frank Buono – skarżąc się na pogwałcenie swoich uczuć religijnych – zażądał w 2001 roku jego usunięcia. I zanim poparła go ACLU – jeden z najbardziej zaciekłych wrogów chrześcijańskiej symboliki.

Gdy 2004 roku sąd pierwszej instancji nakazał usunięcie krzyża upamiętniającego 117 tys. Amerykanów poległych w latach 1917-1918, sprawa trafiła do Kongresu. Teren, na którym znajduje się krzyż, przekazano jednemu z najbardziej znanych stowarzyszeń weteranów. Wówczas znalazłby się on na terenie prywatnym. Sprawę zablokował jednak miejscowy sąd i pracownicy parku zakryli krzyż drewnianą skrzynią, w gotowości do jak najszybszego jego usunięcia. Skrzynia do dzisiaj zakrywa chrześcijański symbol.AJ/Wnd.com

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/weterani_sie_mobilizuja_w_obronie_krzyza_nad_mojave

Skip to content