Warszawa: odsłonięto tablicę „walczącym o Europejską Ukrainę” i „Bohaterom Niebiańskiej Sotni”

Aktualizacja: 2020-08-28 7:45 pm

Na budynku ukraińskiej ambasady w Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą m.in. „walczącym o Europejską Ukrainę” i tzw. „Bohaterom Niebiańskiej Sotni”. Przybyli na uroczystość Ukraińcy zaprezentowali przy tej okazji baner z banderowskim zawołaniem.

W poniedziałek, z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, na budynku ukraińskiej ambasady w Warszawie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą „walczącym o Europejską Ukrainę, Bohaterom Niebiańskiej Sotni, pamięci wszystkich poległych żołnierzy, ochotników i wolontariuszy, ofiar agresji rosyjskiej”.

Jak podano na oficjalnym profilu facebookowym Ambasady Ukrainy, w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poza ukraińskimi dyplomatami, na czele z ambasadorem Andrijem Deszczycą czy przedstawicielami ukraińskiej społeczności w Polsce, wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu i władz samorządowych. Obecni byli m.in. Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Urszula Ślązak, Zastępca Dyrektora Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Tomasz Orłowski, a także Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens.

Autorami tablicy jest zespół z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, pracujący pod kierownictwem szefa Katedry Szkła Artystycznego, Myhajła Bokoteja.

„Chwała Bohaterom – obrońcom, którzy zginęli w walce o niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy!” – czytamy na profilu ukraińskiej ambasady.

Podczas wydarzenia ambasador Deszczycia powiedział m.in., że „to miejsce szczególne”. – Ukraińcy przychodzili tu, aby walczyć o swoją godność, wolność i wolę, walcząc o to, żeby Ukraina została równoprawnym członkiem UE. Ta tablica dedykowana jest wszystkim, którzy walczyli i będą walczyć za europejską przyszłość Ukrainy.

Ambasador wyjaśnił też symbolikę elementów tablicy: skrzydła aniołów mają symbolizować ludzi, którzy odeszli z tego świata, drzewo – przyszłość Ukrainy, a dzwony – przypominać tych, którzy za nią zginęli.

Z kolei Orłowski podkreślił, że Polska już od prawie 30 lat rozwija swoje relację z Ukrainą, „bardzo ważnym partnerem, z jakim Polskę łączy kilkusetletnia historia”. Powiedział, że „ofiary Niebiańskiej Sotni”, jak określa się osoby, które zginęły w związku z protestami na EuroMajdanie, „nie poszły na marne”.

– Dzięki temu możemy teraz wspólnie walczyć o zbliżenie Ukrainy do struktur europejskich i euroatlantyckich – podkreślił polski dyplomata. Zwrócił też uwagę, że ostatnie lata były bardzo intensywne w stosunkach Polski z Ukrainą. Wymienił w tym kontekście inicjatywę „Trójkąta Lubelskiego”, nazywając ją kolejnym wkładem Kijowa, Warszawy i Wilna w lepszą przyszłość regionu Europy Środkowej.

– Polska będzie kontynuować starania o zapewnienie integralności terytorialnej Ukrainy w czasie rosyjskiej agresji – podkreślił Orłowski, cytowany przez agencję Ukrinform.

Z zamieszczonych przez ukraińską ambasadę zdjęć wynika, że przybyli na uroczystość odsłonięcia tablicy Ukraińcy mieli ze sobą baner w ukraińskich barwach narodowych, z pierwszą częścią banderowskiego pozdrowienia, „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie)”.

Za: Kresy.pl (25 sierpnia 2020) -- [Org. tytuł: «Warszawa: odsłonięto tablicę „walczącym o Europejską Ukrainę” i „Bohaterom Niebiańskiej Sotni” [+FOTO]»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=116582 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]